Organizacja zagranicznych wyjazdów

0
Organizacja zagranicznych wyjazdów

Zanim zaczniemy cokolwiek planować, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, czy spełniamy wszystkie kryteria upoważniające nas do przebywania na terenie danego kraju. Mowa oczywiście o aktualnym paszporcie, a w obecnych czasach również zaświadczeniu dotyczącym szczepień. To podstawy, których musimy być świadomi, wybierając się na zagraniczne wczasy. Warto również pamiętać o szczepieniach dodatkowych, które w przypadku niektórych państw są zalecane, a nawet obowiązkowe. Jednym z takich państw są Indie, które wiążą się ze szczepieniami przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu czy chorobie polio. Wyjazd za granicę warto poprzedzić również odpowiednim research’em, który pozwoli nam oszacować, czy wybrany region nie znajduje się akurat w stanie konfliktu. Tego typu weryfikację zaleca się, np. w przypadku Izraela, który od początku istnienia toczy wojny z sąsiadami oraz Palestyńczykami, którzy nie mogą pogodzić się z obecnością Izraelczyków na, w ich mniemaniu, swoich terenach. Dopiero mając taki rekonesans za sobą, można przystąpić do kolejnego etapu planowania podróży.

Wycieczki zorganizowane kontra wycieczki organizowane samodzielnie

Podróżowanie za pośrednictwem biura podróży to wyjątkowe udogodnienie dla osób, które nie posługują się językiem i wobec tego mogą mieć problemy z organizacją całego przedsięwzięcia. Trzeba jednak mieć świadomość, że wsparcia biura zawsze wiąże się z dodatkowymi opłatami, dlatego jeżeli tylko jest taka możliwość, lepiej spróbować zorganizować wypad samodzielnie. W dobie dzisiejszych technologii wystarczy jedynie dostęp do Internetu i odrobina samozaparcia. Finansowe korzyści są jednak odczuwalne, a satysfakcja z udanej organizacji przeogromna. Decydując się na wypad, który od początku do końca będzie organizowany przez nas samych, warto dokładnie zaplanować, co się będzie z nami działo po wylądowaniu na płycie lotniska w obcym kraju. Zakup biletu to bułka z masłem, ale często miejsce zakwaterowania znajduje się w miejscu, do którego trzeba z lotniska dojechać. Na ratunek pospieszają wypożyczalnie samochodów, komunikacja miejska oraz niezawodne taryfy. Warto przed wylotem sprawdzić, jaki środek transportu najbardziej się opłaca. W ten sposób unikniemy przepłacania, co będzie miało wpływ na nasz portfel, zwłaszcza gdy zdecydowaliśmy się na wyprawę budżetową.

Zakwaterowanie

Bez względu na to, czy wyjazd zakłada przebywanie w jednym miejscu czy wymyśliliśmy dla siebie objazdówkę po danym obszarze, kwestie noclegowe powinny być załatwione na długo przed opuszczeniem rodzimego kraju. Zwłaszcza w sezonie letnim spontaniczne znalezienie miejsca noclegowego może być utrudnione, a w miejscach stricte turystycznych wręcz niemożliwe. Bookowanie hotelu odbywa się drogą elektroniczną, choć przy budżetowej wycieczce znacznie lepiej będzie zdecydować się na Airbnb, czyli platformę, która umożliwia krótkoterminowy wynajem mieszkań lub pomieszczeń. Platforma została stworzona w taki sposób, by nawet osoby nieposługujące się językiem angielskim mogły z niej swobodnie korzystać. To wyjątkowo tania opcja i zdecydowanie o wiele bardziej atrakcyjna niż kolejny hotel o europejskich standardach. Wszystkie wyglądają tak samo, czego nie można powiedzieć o mieszkaniach wynajmowanych od lokalnych ludzi. Można również zdecydować się na wsparcie w postaci TripAdvisora, który został stworzony z myślą o osobach podróżujących, które pragną zasięgnąć informacji o poszczególnych miejscach od osób, które mogą w tej kwestii się wypowiedzieć. W ten sposób będziemy mogli dowiedzieć się, dlaczego dana knajpka zasługuje na słowo uznania i czego warto spróbować w pierwszej kolejności, a czego pod żadnym pozorem nie zamawiać.

Zwiedzanie za granicą

Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób zamierzamy zwiedzać dane miejsce. Oczywiście, jeżeli tylko naszym planem nie jest całodniowe wylegiwanie się nad brzegiem basenu. Wiele państw turystycznych oferuje gościom zorganizowane wycieczki, choć i w tym wypadku znacznie lepszą opcją jest zwiedzanie na własną rękę. Zasięgnięcie informacji dotyczącej najlepszej formy środka transportu nie jest kłopotem nie do rozwiązania, choć kierowcy z pewnością powinni rozważyć opcję wypożyczenia auta. To idealne rozwiązanie dla osób, które w trakcie zagranicznych wyjazdów pragną cieszyć się ogromną swobodą i możliwością poruszania się wtedy, kiedy faktycznie ma się na to ochotę. Z drugiej strony, komunikacja miejska to doskonały sposób na obserwowanie mieszkańców danego kraju w zupełnie naturalnym codziennym środowisku. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w wielu krajach, zwłaszcza śródziemnomorskich, pojęcie punktualności w ogóle nie istnieje. Mamy wobec tego do czynienia z sytuacją, kiedy oczekiwanie na autobus może potrwać znacznie dłużej niż zakłada to rozkład jazdy, a bywa i tak, że oczekiwanie trwa w nieskończoność. Jeżeli zależy nam na braku ograniczeń, to samochód będzie najlepszym rozwiązaniem w państwach, w których atrakcje dzieli konkretny dystans. Inaczej wygląda sytuacja, np. w Rzymie, który najważniejsze atrakcje ma skumulowane niemal w jednym miejscu i nie wymagają one żadnego środka transportu.

Dodaj komentarz