Skąd czerpać wiedzę o Stanach Zjednoczonych?

0
Skąd czerpać wiedzę o Stanach Zjednoczonych?

Każdy z nas słyszał wiele o Stanach Zjednoczonych, ponieważ jest to obecnie najbogatszy i najbardziej wpływowy kraj świata. W wielu przypadkach jednak nasza wiedza opiera się na obserwacjach poczynionych podczas oglądania amerykańskich filmów, a także filmikach, które udowadniają, jakie to Amerykanie mają braki w edukacji. Czasami nawet musimy się przyznać do tego, że nasza opinia o mieszkańcach Stanów opiera się na zwykłych stereotypach i wydaje nam się, że Amerykanie są raczej otyli, ciągle jedzą pączki i frytki, śpiewają hip hop i raczej nie należą do zbyt mądrych. Oczywiście stereotyp ten psują amerykańskie gwiazdy serwujące wspaniałe uśmiechy na czerwonym dywanie prowadzącym do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Nie jesteśmy jednak skłonni łączyć świata filmu z codziennym życiem, tym bardziej, że dziesiątki razy widzieliśmy zdjęcia gwiazd bez makijażu… Stop. Przyznamy się do tego, czy nie – nasza wiedza o Ameryce jest tak naprawdę bardzo mała. Być może wiemy, kto jest amerykańskim prezydentem, jednak czasami na tym się kończą znajome nam fakty. Skąd więc czerpać rzetelną wiedza o Ameryce?

Faktem jest, że część wiedzy przyniosą nam amerykańskie filmy, które mimo swej fikcyjności mogą dostarczyć nam wiele informacji na temat stylu życia Amerykanów, wyglądu ich domów itp. Warto jednak takie filmy oglądać z pewną dozą refleksyjności i np. zastanowić się jak to się dzieje, że każdy młody Amerykanin ma własny samochód. Bezrefleksyjne oglądanie filmów sprawia, że nie zastanawiamy się nad pewnymi kwestiami, które mogą się okazać bardzo interesujące. W przypadku przytoczonego przykładu samochodu, jest to związane z amerykańską kulturą samochodową, koniecznością pokonywania znacznych przestrzeni (w niektórych miastach ograniczoną rolę pełni komunikacja miejska), a także bardzo tanim paliwem (w Europie bardzo duży udział ceny paliwa to zwykły podatek). Warto także nie poprzestawać na współczesnych superprodukcjach i obejrzeć kilka starych filmów amerykańskich. One jeszcze więcej są w stanie powiedzieć nam o społeczeństwie i jego zwyczajach.

Z literatury – chodzi tutaj przede wszystkim o amerykańskie książki obyczajowe, które pokazują życie Amerykanów, ich codzienne problemy, ambicje i frustracje.

Z podręczników lub opracowań, a także reportaży. Z podręczników możemy się wiele dowiedzieć na temat bogatej amerykańskiej historii. Bardziej żywą i interesującą wiedzą przyniosą nam z pewnością reportaże pisane przez osoby, które były w Stanach. Książki takie czyta się bardzo dobrze, a na pewno dadzą nam świeże spojrzenie na kraj i mieszkających tam ludzi.

Świetnym sposobem by dowiedzieć się czegoś o Stanach jest po prostu porozmawianie z Amerykaninem. Rozmowa taka może być bardzo rozwijająca, oczywiście nie tylko w kwestii umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim. Bezpośredni kontakt z jednym człowiekiem oczywiście nie powinien rzutować na wszystkich mieszkańców USA, ale warto zauważyć np. jego pewność siebie, charakterystyczną dla wierzących w swoje umiejętności Amerykanów (a może to też stereotyp?).

Dodaj komentarz