Skarby Turcji Egejskiej: Efez i jego zabytki

0

Dla archeologów Turcja Egejska już w XIX wieku stała się obszarem ważnych badań oraz intensywnych prac. Dzięki nim turyści spędzający dziś wczasy na tym terenie mają wyjątkową szansę zapoznania się z najważniejszymi stanowiskami archeologicznymi na świecie. Kusi Pergamon, kusi Smyrna, jednak w gronie najchętniej odwiedzanych przez wycieczki miast starożytnych wyróżnia się Efez. Jakie atrakcje czekają na jego terenie? Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym miejscu?
Starożytny Efez, ośrodek kultu bogini płodności i urodzaju, do dziś zachwyca swą potęgą. Wiadomo, że najpomyślniejszym okresem w dziejach miasta był VI wiek p. n.e. Z tego też okresu pochodzi jeden z najwspanialszych zabytków – świątynia Artemidy. Dawniej mogła się ona pochwalić wspaniałymi kolumnami, które obecnie prezentowane są w Londynie, w British Museum. Wspaniałe budowle powstawały również w okresie rzymskim, kiedy to Efez stał się jednym z najważniejszych miast w tej części świata. W dawnych dokumentach można znaleźć wzmianki mówiące o Efezie jako “najważniejszej metropolii na terenie Azji”. Spacerując po starożytnym mieście można się szybko przekonać, jak wiele prawdy kryje się w tym określeniu. Pozostałości wspaniałych budowli do dziś prezentują się wspaniale. Piękne łuki i posągi znajdujące się w obrębie dawnych murów miejskich przyciągają uwagę swą historyczną i artystyczną wartością. Piękne mozaiki to najwspanialsza ozdoba tutejszego gimnazjonu, ciekawie prezentuje się również stadion, pamiętający czasy Nerona. Droga Arkadyjska oraz pochodzące z II wieku łaźnie portowe to kolejne ciekawe zabytki, którym w czasie wycieczki po Efezie trzeba koniecznie poświęcić nieco więcej uwagi. Przyciąga również teatr, w pobliżu którego znajdują się pozostałości Biblioteki Celsusa. Świątynia Hadriana to kolejny cenny zabytek z II wieku, który może się pochwalić dobrze zachowanymi kolumnami korynckimi.
Ciekawym obiektem na terenie Efezu jest też kościół Matki Bożej. Wzniesiony jako miejsce spotkań i odbywania ważnych debat, w IV wieku został przekształcony w bazylikę. Co ciekawe, był to pierwszy w dziejach świata chrześcijańskiego kościół, którego patronką została Maria.
Starożytny Efez zadziwia do dziś. To unikalne stanowisko archeologiczne przyciąga turystów, a znajdujące się na jego terenie budowle przypominają o najwspanialszym okresie w dziejach miasta. Czas spędzony na terenie miasta z pewnością nie będzie czasem straconym, a wrażenia z wizyty na jego terenie z pewnością na długo pozostaną w pamięci.

Dodaj komentarz