Wybrzeże Trzebiatowskie

0

Pobyt nad morzem

Wybrzeże Trzebiatowskie to jeden z najpiękniejszych odcinków polskiego brzegu Bałtyku. Największym magnesem jest oczywiście piękna plaża, ale nie brakuje innych atrakcji. Brzeg morski urozmaicają klify, wydmy i nadmorskie jeziora.

Atrakcje polskiego wybrzeża

Kamień Pomorski był w latach 1176-1545 siedziba biskupstwa. Do dziś zachowany został zespół sakralny konkatedry NMP i św. Jana Chrzciciela zbudowany w latach 1176 1250, wirydarzem i krużgankami z XIV w. oraz budynkami kurii katedralnej z XV – XVII w. Na rynku wznosi się gotycki ratusz i XVIII – wieczny dom ryglowy Pod Muzami. Brama Wolińska z XIV w. mieści Muzeum Kamieni i Minerałów. Nad Zalewem Kamieńskim znajdują się molo i przystań jachtowa, z której w sezonie odchodzą statki wycieczkowe. Miasto leży na pokładach źródeł solankowych, więc pełni również rolę uzdrowiska.

Warto wspomnieć o Wyspie Chrząszczewskiej połączonej mostem z Kamieniem Pomorskim. Przy jej północnym brzegu z wód Zalewu Kamieńskiego wystaje potężny głaz narzutowy o obwodzie 20 m, nazywany Głazem Królewskim – od niego ma pochodzić nazwa Kamień Pomorski.

Na Mierzei Dziwnowskiej znajdują się dwa letniska – Dziwnów i Dziwnówek. W Dziwnowie zachowało się kilka starych pensjonatów z początku XX w. Obok hali sportowej Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu biegnie Aleja Gwiazd Sportu z replikami medali polskich sportowców z mistrzostw świata i olimpiad. Wzdłuż zagospodarowanych brzegów rzeki Dziwny ciągną się nabrzeża portów: pasażerskiego, rybackiego i jachtowego. Ciekawa atrakcja w Dziwnowie jest most zwodzony. W Nadmorskim Parku Miniatur i Kolejek można zobaczyć modele polskich latarni morskich.

Wybrzeże Trzebiatowskie

Jedna z największych atrakcji wybrzeża jest również Nadmorska Kolej Wąskotorowa. Nadmorskie letniska: Trzęsacz, Niechorze, Rewal i Pogorzelicę łączy nitka uruchomionej w 1896 roku Gryfickiej Kolei Wąskotorowej. W weekendy wagony prowadzi parowóz. Dla urozmaicenia wycieczki można zabrać do pociągu rower i wyruszyć ze stacji na jeden z okolicznych szlaków.

Rewal, Niechorze i Pogorzelica tworzą duży ośrodek letniskowy nad Bałtykiem. Najbardziej malownicza część kompleksu leży na wzniesieniach sąsiadujących z klifem. W Niechorzu na szczycie nadmorskiej wydmy wznosi się 45 – metrowa latarnia morska z 1866 roku. Atrakcja jest również jezioro nadmorskie Liwia Łuża, siedlisko rzadkich gatunków roślin i ptactwa objęte ochrona rezerwatu. Wybrzeże Trzebiatowskie niewątpliwie zachęca do odwiedzenia. Znajdują się tutaj atrakcje dla młodszych i starszych, łączące historię z pięknymi widokami.

Dodaj komentarz