Wycieczka do Portugalii

0

Marzy Ci się wycieczka do Portugalii? Piękne plaże, zapierające dech w piersiach widoki, pyszne jedzenie oraz sympatyczni ludzie – to Portugalia w pigułce. To piękny, zróżnicowany kraj położony na zachodnim krańcu Europy, słynący z doskonałej kuchni, oceanicznych plaż, doskonałego wina i kawy, którą pije się od rana do wieczora. Co warto zwiedzić, jak tam dotrzeć i na co zwrócić uwagę na miejscu? Zapraszamy do lektury!

Wakacje w Portugalii – informacje praktyczne

Jeżeli w naszych planach znajduje się podróż do Portugalii, pamiętać musimy o kilku najważniejszych kwestiach. Po pierwsze, Portugalia jest członkiem Unii Europejskiej, zatem na jej teren wjedziemy na podstawie dowodu osobistego w przypadku osób pełnoletnich oraz paszportu w przypadku dzieci. Co warto jednak podkreślić przy każdej podróży wewnątrz Wspólnoty, paszport, mimo że nieobowiązkowy w trakcie kontroli granicznej, jest dokumentem bardzo przydatnym, szczególnie w nieprzewidzianych sytuacjach.

Językiem urzędowym jest portugalski, jednak nie powinniśmy mieć większych problemów z  dogadaniem się po angielsku, szczególnie w dużych miastach. Starsza generacja Portugalczyków zna ten język znacznie słabiej, jednak przyjazne, serdeczne w większości przypadków nastawienie eliminuje i tę barierę. Walutą obowiązującą w Portugalii jest euro. W restauracjach i kawiarniach zazwyczaj znajdziemy menu również w języku angielskim, niemalże wszędzie zapłacimy kartą i wypłacimy pieniądze z bankomatu. Uwaga, niektóre sklepy, punkty gastronomiczne i usługowe nie obsługują jednak kart wydanych poza Portugalią – warto zapytać o to przed dokonaniem zakupu. Udając się na wakacje w Portugalii przestawiamy zegarki o jedną godzinę do tyłu. Obowiązuje ruch prawostronny, ceny paliwa są porównywalne do polskich, zaś kultura i bezpieczeństwo jazdy innych na dobrym poziomie. Niektóre z autostrad i dróg ekspresowych są płatne, a fakt ten jest odpowiednio oznakowany.

Wycieczka do Portugalii – jak się dostać?

Odległość geograficzna sprawia, że najrozsądniej udać się tam drogą lotniczą. Samolot z Polski do Portugalii, w zależności od miejsca startu i miejsca docelowego, leci od 4 do 5 godzin. Połączenie lotnicze z Polski do Portugalii obsługują zarówno linie tradycyjne, takie jak LOT czy Lufthansa, jak i tanie linie – Wizzair oraz Ryanair. Udanie się do Portugalii samochodem ma sens jedynie, kiedy planujemy dłuższą wycieczkę, połączoną ze zwiedzaniem krajów, przez które będziemy przejeżdżać oraz kilka postojów z noclegami. Najpopularniejsza trasa samochodowa z Polski do Portugalii ma ponad 3000 tysiące kilometrów i wiedzie przez Niemcy, Belgię, Francję i Hiszpanię, oferuje więc wiele ciekawych miejsc, które można zobaczyć przy okazji. Podróż samochodem z Polski do Portugalii, bez postojów i noclegów, trwa ponad 30 godzin, zdecydowanie więc bardziej praktyczną opcją pozostaje samolot.

Wakacje w Portugalii – co zwiedzić?

Portugalia to piękny kraj, który oferuje wiele atrakcji. Do najpopularniejszych destynacji należą oczywiście stolica kraju, Lizbona, znajdujące się na północy Porto, perła południa Faro oraz liczne kurorty nad oceanem. Do najpiękniejszych plaż zaliczane jest wybrzeże Algarve, zachwycające białym piaskiem i pięknymi widokami. Jeżeli interesuje nas wycieczka do Lizbony, warto przede wszystkim przejechać się słynnym tramwajem nr 28, który za kilka euro przewiezie nas przez najsłynniejsze, historyczne dzielnice. Niesamowite wrażenia gwarantują również malownicze punkty widokowe, rozsiane po całym mieście. Wybierając się na wakacje w Porto musimy zobaczyć Ponte Luís I, czyli most z deptakiem i trakcją metra, kościół św. Franciszka oraz Ribeira, deptak wzdłuż rzeki Duero. Podróż do portugalskiego Faro to z kolei brama do przepięknych plaż, z którego region Algarve słynie. W samej jego stolicy powinno zainteresować nas Stare Miasto, otoczone średniowiecznymi murami i pełne architektonicznych perełek. Podobnie jak w całym kraju, w Faro zajadać możemy się przepysznymi owocami morza, z których słynie kuchnia portugalska.

Urlop w Portugalii – czy warto?

Ten stosunkowo mało popularny wśród Polaków kraj z roku na rok zyskuje sobie coraz więcej sympatyków, którzy właśnie tam planują spędzić swój wolny czas. Wakacje w Portugalii mogą być świetną okazją do połączenia wypoczynku i relaksu ze zwiedzaniem, oferuje ona bowiem zarówno świetną bazę noclegową w miejscowościach turystycznych i zapierające dech w piersiach plaże, jak i liczne zabytki, historyczne miejsca oraz inne atrakcje.

Dodaj komentarz