Wyjazd na wakacje na własną rękę czy poprzez biuro podróży?

0

Wielu z nas może sobie pozwolić na wakacje raz do roku albo i rzadziej. Przyczyną są nie tylko kwestie finansowe ale i brak czasu. Chcemy więc aby taki wyjazd był udany zarówno dla nas jak i dla naszej rodziny. Czy w takiej sytuacji lepiej skorzystać z gotowej oferty biura podróży czy szukać miejsca na wakacje na własną rękę. Poniżej przeczytacie kilka powodów przemawiających na korzyść zorganizowanej wycieczki i wyjazdu zorganizowanego samemu.

KOSZT

Wycieczka organizowana przez biuro podróży jest droższa. Bez zastanowienia wiele osób odpowie w ten sposób. Warto jednak wspomnieć co wchodzi w jej koszt. Pobyt dla jednej osoby np. w Grecji w hotelu 3 gwiazdkowym to koszt 2500zł (last minute ok 1300 zł). Są to wakacje 7-8 dniowe, all inclusive. W cenę wliczone jest wyżywienia (śniadanie, obiad, kolacja) oraz przekąski i napoje. Wycieczka obejmuje także przelot w obie strony. Zatem w cenie mamy wszystko co jest nam potrzebne.

Koszt wycieczki organizowanej samodzielnie na pierwszy rzut oka może wydawać się znacznie tańszy. Jednak w tym przypadku każda jednostkowa cena, jeśli nawet nie jest wysoka, po zliczeniu wszystkich kosztów okazać się może zaskakująca. Poza miejscem noclegowym (można poszukać prywatnego mieszkania) trzeba zorganizować sobie lot w obie strony oraz dojazd na miejsce, w którym się zatrzymujemy. Nawet jeśli uda nam się w okazyjnej cenie kupić bilety lotnicze oraz znaleźć prywatną kwaterę znacznie tańszą od hoteli, najdroższy okazać się może całodniowy koszt wyżywienia oraz napoi. W zależności od miejsca do którego się wybieramy, warto więc sprawdzić, czy wczasy na własną rękę będą korzystniejsze cenowo od wakacji organizowanych przez biuro podróży.

Koszt należy rozpatrzyć także pod kątem ilości osób wybierających się na wakacje. Cena jednostkowa wycieczki będzie zawsze taka sama. Koszt wynajęcia mieszkania dla np. 8 osób może okazać się wtedy lepszą opcją. Dobrze więc wiedzieć jakie ma się możliwości i właśnie pod tymi względami sprawdzić, która opcja będzie korzystniejsza.

ATRAKCJE

Podróżując przez biuro podróży często już w cenie wycieczki mamy zapewnione zwiedzanie miejscowych atrakcji. Jeśli nawet dodatkowo trzeba zapłacić za całodniowe zwiedzanie, ze względu na wycieczkę grupową oraz zniżki jakie z pewnością posiadają organizatorzy koszt będzie mniejszy. Poza tym zagwarantowanego mamy także sprawdzonego przewodnika. Jeśli nie jesteśmy amatorami planowania, a na wakacjach chcemy wypoczywać, a nie martwić się sprawami organizacyjnymi, jest to dla nas lepsza opcja. Możemy także wybrać hotel z bezpośrednim dostępem do morza i plaży. Jest to gwarancja wydzielonego miejsca tylko dla nas.

Podróżując na własną rękę o wszystkie atrakcje musimy zadbać sami. Nie możemy liczyć na zniżki grupowe. Przewodnik to również dodatkowy koszt. To co zwiedzamy zależy od nas, lecz jeśli nie jesteśmy dobrzy w planowaniu i organizowaniu nie mamy pewności czy znaleźliśmy wszystkie atrakcje. Jeśli zdecydujemy się na wynajęcie prywatnego mieszkania najczęściej wiązać się będzie to z koniecznością dojazdu np. do morza i plaży.

CZAS WOLNY

Wycieczka oznacza, że będziemy musieli choć po części dopasować się do harmonogramu. Jeśli wybierzemy się na zwiedzanie wszystko będziemy robić o określonym czasie, niezależnym od naszych upodobań. Posiłki w hotelach podawane są w określonych godzinach.

Podróżując na własną rękę wszystko planujemy sami w dogodnych dla siebie godzinach. Jeśli ktoś ceni sobie niezależność, chce poznać lokalną kuchnię od podszewki i organizować sobie czas zgodnie w własnymi upodobaniami ta opcja jest dla niego.

Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na to, która opcja jest lepsza. Dla jednego może o być wycieczka zorganizowana przez biuro podróży dla innego wczasy zorganizowane samodzielnie. Każda możliwość ma zarówno swoje plus i minusy, a wybór należy wyłącznie do nas.

 

Dodaj komentarz