Gdzie można jechać bez paszportu ?

0

Gdzie można jechać bez paszportu? – zestawienie

Planując wakacyjny urlop lub wyjazd w takim terminie, w którym mamy po prostu możliwość wyjechać, bierzemy zawsze pod uwagę bardzo wiele opcji. Jedną z nich są wyjazdy zagraniczne – generalnie rzecz biorąc, od paru już lat wolimy pojechać zagranicę niż spędzać urlop w kraju. Decyduje o tym wiele względów – cena, jakość świadczonych usług czy atrakcyjność danego miejsca. Poza tym obecnie dostęp do tego rodzaju wyjazdów jest powszechny – nie jest to oferta tylko dla wybrańców. Marzy nam się zatem przemierzanie świata i w związku z tym bardzo często zadajemy sobie pytanie, gdzie można jechać bez paszportu? W dzisiejszych czasach brak paszportu nie jest wcale jakąś straszną przeszkodą – oczywiście, wiele jest miejsc, gdzie bez tego dokumentu ani rusz, nie mniej jednak nie brakuje i takich, gdzie w zupełności wystarczy nam dowód osobisty.

Niewątpliwie bardzo duże ułatwienie w tym zakresie przyniosło przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej. Chociaż Polacy mają świadomość tego, że w związku z tym mogą się po unijnym obszarze poruszać swobodnie, to jednak wciąż pojawia się wiele wątpliwości odnośnie dokumentów, jakie trzeba posiadać wybierając się do któregoś z unijnych państw. W razie jakichkolwiek wątpliwości – nigdy nie zaszkodzi zajrzeć na stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby rozwiać jakiekolwiek wątpliwości w tych kwestiach. Jeśli chodzi o państwa należące do Unii Europejskiej, to podróżować po nich możemy generalnie bez konieczności posiadania paszportu. Ale uwaga – są pewne wyjątki, o których warto wiedzieć. Dla przykładu Holandia jest krajem, gdzie dowód osobisty wystarczy, jednakże jej zamiejscowe terytoria to już nieco odmienna sprawa – jeśli interesuje nas wyjazd na Arubę czy na Antyle Holenderskie, wówczas paszport jest nieodzowny. Rzecz jasna planując zagraniczny wyjazd nie uwzględniamy tylko i wyłącznie krajów UE. Bardzo wielu naszych rodaków jeździ do Chorwacji czy do Rumunii (sprawdźcie: http://okiemturysty.pl/porady/kiedy-jechac-do-rumunii/ ). Dość często można się spotkać z przekonaniem, że wymagany jest tam paszport, jednakże dowód osobisty w zupełności wystarczy.

Jeżeli ktoś wybiera się do Monako, na przykład obejrzeć wyścigi Formuły 1 czy zagrać w blackjacka czy ruletkę w najstarszych kasynach świata, wówczas dowód osobisty w zupełności wystarczy. Bardzo chętnie obieranymi przez nas kierunkami podroży są Egipt oraz Tunezja – w tym wypadku jednak posiadanie paszportu jest absolutną koniecznością. Informacjami gdzie można jechać bez paszportu, a gdzie jest on wymagany interesujemy się szczególnie wówczas, kiedy planujemy wyjazd na własną rękę. Warto takimi kwestiami interesować się wówczas wcześniej, ponieważ wyrobienie paszportu to nie jest kwestia załatwienia tego dokumentu od ręki. Trzeba czekać co najmniej miesiąc. Jeśli nie posiadamy paszportu, a chcemy na zagraniczne wojaże udać się z biurem podróży, wówczas też koniecznie zasięgnijmy języka w tej sprawie. Pamiętajmy również i o tym, że agencje turystyczne nie załatwią za nas formalności związanych z wyrobieniem paszportu.

Dodaj komentarz