Co warto zwiedzić na Warmii i Mazurach?

0
First minute czy last minute

Co warto zwiedzić na Warmii i Mazurach?

Warmia i Mazury to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce, a także w Europie. Pojezierze Mazurskie wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Kraina brała także udział w konkursie na siedem nowych cudów świata. To prawdziwa gratka dla tych, którzy kochają aktywny wypoczynek, pływanie wszelkiego rodzaju sprzętem wodnym, dobrą i świeżą rybę, a także niesamowite widoki. Co warto zwiedzić na Warmii i Mazurach?

Top 5 miejsc na Warmii i Mazurach.

Spływ kajakowy Krutynią – rzeka Krutynia płynie przez środek malowniczej Puszczy Piskiej w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Niemal stukilometrowa (!) rzeka wraz z kilkunastoma jeziorami tworzy piękny szlak kajakowy, który uznawany jest za jeden z najbardziej malowniczych w Polsce. Mamy okazję płynąć przez rzekę, nad którą drzewa liściaste utworzyły imponujący tunel, a w międzyczasie próbować dostrzec w wodzie przeróżne gatunki ryb. Sama rzeka to również pozycja obowiązkowa dla miłośników wędkarstwa. Coś dla siebie z pewnością znajdą też ci, którzy kochają sporty wodne.

Mrągowo – jedna z najbardziej znanych, najpopularniejszych najpiękniejszych mazurskich miejscowości. To nie tylko wspaniały ośrodek turystyczny, który urzeka odwiedzających, ale również miejsce, w którym już od 25 lat odbywają się festiwale muzyki country, znane pod nazwą Piknik Country. Podczas festiwalu możemy nie tylko posłuchać muzyki, ale również brać udział w różnych imprezach towarzyszących – podziwiać lokalny folklor, kibicować w maratonie pływackim czy wyborach Miss Country.

Wilczy Szaniec – znajduje się w dzisiejszej Gierłoży. Doskonale znany wszystkim, którzy interesują się historią II wojny światowej, ponieważ właśnie to miejsce stanowiło kwaterę główną Adolfa Hitlera i to stąd zapadło wiele decyzji, mających wpływ na życie milionów ludzi. W czasach wojny istniało tu zamaskowane miasteczko, dzisiaj możemy oglądać jedynie to, co zostało po wybuchu, do którego doprowadzili Niemcy uciekający przed Armią Czerwoną. Wilczy Szaniec to jedno z niewielu tego typu miejsc, które możemy zwiedzać z psem, jeśli towarzyszy nam podczas wakacji.

Park Dzikich Zwierząt – mieści się w Kadzidłowie na terenie Puszczy Piskiej. Zajmuje obszar około 100 hektarów, a jego położenie daje możliwość utrzymywania w nim warunków, które są bardzo zbliżone do naturalnych. Dzięki temu możemy w nim obserwować takie zwierzęta jak wilki, tarpany, kozy, bizony, bobry, jelenie, żurawie, sarny, różne gatunki ptaków i wiele innych. W parku dozwolone jest nawiązywanie relacji z jego domownikami – możemy podziwiać je z bliska, a nawet nakarmić.

Jezioro Śniardwy – największe wśród polskich jezior, często nazywane również “morzem Mazur”. Robi imponujące wrażenie, ponieważ zajmuje ponad 11 hektarów. Często bywa miejscem, w którym chętnie żeglują bardziej doświadczeni sternicy – Śniardwy jest bowiem dla żeglarzy jednym z najtrudniejszych jezior w Polsce. W wielu miejscach posiada bardzo płytkie dno, które utrudnia żeglowanie. W całości należy do Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Wokół niego znajduje się kilka znanych miejscowości, takich jak Popielno czy Nowe Guty.

photo from: https://www.polskieradio.pl/42/4265/Artykul/1451813,Warmia-i-Mazury-inauguracja-Regionalnego-Programu-Operacyjnego-20142020

Dodaj komentarz