Anatomia paznokcia. Budowa i funkcje paznokci

0
anatomia paznokcia

Funkcja paznokcia to nie tylko walor estetyczny czy funkcjonalny. Paznokcie to bariera ochronna dla zakończeń nerwowych palców u rąk i stóp. Wygląd paznokci mówi również wiele o stanie naszego zdrowia, na podstawie wyglądu: kształtu, koloru i faktury płytki jesteśmy w stanie wyczytać stan organizmu, m.in: niedobór niektórych składników mineralnych i odżywczych, problemy metaboliczne a nawet sercowe.

Paznokcie zaliczane są do przydatków skóry. Mają bardzo złożoną budowę, ponieważ składają się z wielu części i warstw. Większość osób nie zdaje sobie sprawy jak wiele elementów składa się na budowę i anatomie paznokci. Składają się bowiem z aż siedmiu podstawowych elementów, które zostaną opisane i wyjaśnione poniżej:

Pierwszym z elementów jest płytka paznokcia stanowiąca największą i najbardziej znaną część paznokcia, to właśnie na nią nakłada się lakier. Zbudowana jest z kreatyny a jej kolor zależy od tego jak bardzo unaczyniona jest skóra pod płytką, gdzie znajdują się kolejna część paznokcia czyli łożysko. Płytka składa się z trzech warstw: grzbietowej – zbudowanej z zrogowaciałych i ściśle przylegających do siebie komórek, pośredniej – znacznie miększej, w której to komórki przylegają do siebie luźniej, oraz wewnętrznej – wytworzoną przez bardzo cienką warstwę nabłonka

Kolejny element to łożysko paznokcia łączy ono płytkę paznokcia ze skórą, właśnie stąd paznokieć pobiera wszystkie substancje odżywcze.

Kolejny element to macierz zwana też korzeniem – właśnie tu w tej części wyrasta paznokieć, powstają tu nowe komórki, które odpowiadają za powstawanie płytki.

Następnym równie ważnym elementem budowy jest obłączek paznokcia, nazywa się go mlecznym półksiężycem i znajduję się w górnej części paznokcia, jak można zauważyć płytka w jego miejscu jest jaśniejsza, a to dlatego, że nie przylega zbyt dokładnie do macierzy. Obłączek najbardziej widoczny jest na kciuku, natomiast większość osób nie posiada go na małym palcu. Jeżeli na pozostałych palcach brakuje obłączka, może być to oznaką problemów zdrowotnych.

Kolejnym elementem jest wolny brzeg paznokcia – znajduję się on naprzeciw obłączka, po drugiej stronie paznokcia. To tzw. koniec paznokcia, który nie przylega do skóry.

Elementem, który chronią i utrzymują paznokieć na miejscu, są wały paznokcia, które znajdują się: po obu stronach płytki – są to wały boczne oraz w górnej części płytki – wał górny.

Ostatnim elementem budowy paznokcia są tzw. skórki czyli obrąbek naskórkowy, który odchodzi z wałów paznokcia i istnieje aby chronić macierz przed różnego rodzaju infekcjami.

Dodaj komentarz