Test szczelności okien

0
test szczelności okien

Gdy tylko upalna i wilgotna pogoda zaczyna ustępować niższym temperaturom podczas nadchodzącego sezonu zimowego, oznacza to czas, który wymaga od nas przygotowania naszego domu na znaczny spadek temperatur związany ze zmianą sezonu. Uszczelnianie przecieków powietrza w drzwiach i oknach to pierwszy z kroków, które powinniśmy podjąć.

Zabezpieczenie się przed niechcianym, zimowym przeciągiem to jeden z kroków, który umożliwi nam zaoszczędzenie na energii. Wszelkie związane z tym pieniądze zostaną w portfelu. Kluczem do sukcesu podczas zabezpieczenia swoich okien i drzwi będzie zlokalizowanie, w którym miejscu doszło do rozszczelnienia, dzięki czemu będziemy mogli podjąć odpowiednie kroki zabezpieczające. Przytulny, energooszczędny dom, to prawdopodobnie pragnienie każdego z nas, w szczególności podczas zimowego okresu.

Otwórz oczy

Sprawdzając drzwi i okna w celu znalezienia nieszczelności, zacznij od wnikliwej obserwacji zarówno przestrzeni w oknach na zewnątrz, jak i wewnątrz. Spoglądając na okna od zewnętrznej strony, skup się na obszarach, które są najbardziej wiekowe. Prześledź dokładnie wzrokiem szczeliny między ramą okna i bocznicą domu.

Jeżeli twój dom ma stare okna z pojedynczymi szybami, wypatruj uszkodzonych miejsc w szybie. Być może powstały w nich pewne ubytki na powierzchni tafli szkła. Jeżeli obszar wzdłuż tafli szkła twoich okien nie jest szczelny, twój dom jest narażony nie tylko na podmuch zimnego powietrza, który dostanie się do wnętrza domostwa, ale także na przenikanie chłodnej wody. W takim przypadku jesteś narażony na naprawdę duże utraty ciepła.

Z zewnątrz domu powinno się dodatkowo sprawdzić każdy próg znajdujący się w dolnej części okien. Poszukuj światła dziennego i innych oczywistych oznak, które mogłyby wskazywać na otwarcie pewnych części wzdłuż tafli okna lub jego ramy. Upewnij się, że elementy nieopodal łączeń szyby i ramy okien są w dobrym stanie. Jeżeli wyglądają na zużyte, być może nadszedł czas, aby je wymienić.

Uzyskaj pomoc techniczną

Inną opcją wykrywania przecieków w oknie jest użycie termometru na podczerwień. Bezdotykowy termometr, który jest w stanie mierzyć temperaturę wokół ościeżnic i drzwi pomoże wykryć trudne do zauważenia gołym okiem ubytki w powierzchni. W obszarach, w których zimne powietrze wdziera się do twojego domu, termometr bezdotykowy odnotuje obniżoną temperaturę, która wskaże ci nieszczelne miejsca. Dowiesz się wówczas, które obszary mogą marnować energię i narażać cię na straty funduszy związane z rachunkami.

Dodaj komentarz