Wakacje na Islandii – miejsca warte odwiedzenia

0

Planując wakacje na Islandii warto najpierw zaplanować sobie, które miejsca chcesz obejrzeć. Ważny jest również czas, który chcesz poświęcić na zwiedzanie kraju. A zwiedzać na pewno będzie co. Islandia jest bowiem pełna pięknych i niezwykle malowniczych zakamarków. Jeżeli wybierasz się tam po raz pierwszy powinieneś wiedzieć, które miejsca są warte obejrzenia. Jeżeli już zaczniesz zwiedzanie, nie będziesz mógł się zatrzymać i na pewno będziesz chciał wrócić do Islandii ponownie.

Wakacje na Islandii – Zatoka Lodowcowa Jökulsárlón

Zatoka Jökulsárlón znajduje się w południowej części Islandii na terenie parku narodowego Vatnajökull National Park. Jest to miejsce niezwykle piękne, o czym świadczy fakt, że kręcono tam sceny takich filmów jak Lara Croft czy Batman: Początek. Laguny w zatoce powstają z wody topniejącego lodowca Vatnajökull. Jest to obecnie największy lodowiec w Europie, który powoli  schodzi do wody. Jego części odłamują się i wpadają do jeziora tworząc wspaniałe krajobrazy. Największym jeziorem jakie powstało w wyniku topnienia lodowca jest Jökulsárlón, jednocześnie największe jezioro na Islandii. Poza wielkością jest ono również najbardziej malownicze – jego barwa i dryfujące swobodnie po wodzie wielkie bryły lodu na każdym turyście robią wrażenie. Najodważniejsi z nich decydują się nawet na kąpiel w rześkiej, lodowcowej wodzie.

Wakacje na Islandii – Plaża Reynisfjara

Będąc na wakacjach na Islandii koniecznie musisz odwiedzić słynną czarna plażę. Reynisfjara rozciąga się między półwyspem Dyrhólaey a miasteczkiem Vík í Mýrdal. Atrakcją tego miejsca jest nie tylko barwa samej plaży, ale także bazaltowe skały. Krążą o nich pewne legendy, które głoszą, że są to zaklęte w skały trolle. Ich wyjątkowe ukształtowanie wpływa na wyobraźnię każdego, kto tutaj dotrze. Równie imponująca jest skała zbudowana z bazaltowych kolumn Gardar. Te widowiskowe kolumny powstały prawdopodobnie na skutek serii spękań, związanych ze stygnięciem zakrzepłej lawy wulkanicznej. Wspaniałe miejsce na zrobienie magicznych zdjęć. Od strony oceanu natomiast napotkasz na niewielką, ale bardzo ciekawą jaskinię Hálsanefshellir, w której możesz schować się przed ewentualnym deszczem.

Wakacje na Islandii – Półwysep Dyrhólaey

Kolejnym przepięknym miejscem jest Półwysep Dyrhólaey. Do 1918 roku był on najdalej wysuniętym na południe punktem Islandii. Wcześniej była to wyspa, która powstała w wyniku erupcji wulkanu. Obecnie jest to miejsce, gdzie możesz podziwiać piękne maskonury oraz cudowne zachody i wschody słońca. Najbardziej charakterystycznym elementem półwyspu jest łuk skalny, pod którym można przepłynąć łodzią. Ciekawą formacją jest również skała wynurzająca się na wysokość 56 metrów – iglica zwana Háidrangur, jednocześnie najwyższa na tym obszarze. Kolejną atrakcją tego miejsca jest fakt, że można obejrzeć klify od strony oceanu. Na pobliskiej farmie możesz bowiem wykupić rejs amfibią, która opływa przylądek dookoła.

Wakacje na Islandii – pola geotermalne Namafjall

Pola geotermalne Namafjall są kolejnym miejscem, które musisz odwiedzić planując wakacje na Islandii. Pola położone są w pobliżu jeziora Myvatn, na aktywnym wulkanie. Teren pokryty jest solfatarami i fumarolami, przez które wydostają się gazy, takie jak chlorowodór i dwutlenek siarki oraz para wodna. Temperatura wyziewów waha się od 300 do 1000 stopni Celsjusza. Imponujące bloki lawy o niepowtarzalnych, różnorodnych kształtach oraz kratery podobne do tych znajdujących się na Księżycu przyciągają coraz większą liczbę turystów.

Wakacje na Islandii – Fiordy zachodnie (Vestfirðir)

Vestfirðir puki co jest najrzadziej odwiedzaną częścią Islandii. Nie oznacza to jednak, że jest najmniej ciekawe. Na trasie prowadzącej do tego miejsca spotkasz wiele niezwykłych atrakcji, m.in. wodospad Dynjandi, największy wodospad zachodnich fiordów i jeden z najpiękniejszych na całej Islandii. Ponadto zainteresowaniem turystów cieszy się nieskażona ludzką obecnością czerwona plaża Rauðasandur i klif Látrabjarg, będący najbardziej na zachód wysuniętym punktem Islandii. Równie ciekawym miejscem tego regionu nastawionym na odwiedziny turystów jest Ísafjörður – można obejrzeć tam stare XVIII-wieczne budynki oraz zwiedzić muzeum żeglugi i rybołówstwa.

Wakacje na Islandii – obszar geotermalny Geysir

Obszar geotermalny Geysir, leżący w dolinie Haukadalur jest bardzo popularny wśród turystów. Na pewno ciebie również zaciekawi i wprawi w zachwyt. Parujące szczeliny i kominy można wypatrzeć już z daleka. Najbardziej znanymi gejzerami są Geysir i Strokkur – ten pierwszy jest uśpiony, ale Strokkur nadal zachwyca wyrzutami wody. Widowisko odbywa się co 4 – 8 minut, więc jest bardzo prawdopodobne, że zobaczysz wybuch gejzera na własne oczy.W osadzie jaka się tutaj znajduje czeka na ciebie SPA, które jest ogrzewane ciepłą wodą spod ziemi. Znajdziesz tutaj także sauny parowe, które znajdują się tuż nad gorącymi źródłami, w których temperatura sięga aż 60°C. Nawet bez dwóch powyższych gejzerów, które czynią go sławnym, byłoby to fascynujące miejsce.

Wakacje na Islandii na pewno będą pełne wrażeń i atrakcji. Powyższe propozycje są tylko niewielką namiastką tego, co możesz zobaczyć na miejscu. Warto prędzej zarezerwować sobie wycieczkę z przewodnikiem i poznać także inne cudowne zakamarki kraju.

Dodaj komentarz