Na czym polega zielona szkoła?

0

Znaczna część szkół podstawowych co roku decyduje się na organizację tak zwanej zielonej szkoły. Wyjazdy te często wspominane są później latami, ponieważ cechują się świetną zabawą i możliwością nawiązania nowych przyjaźni (a także pogłębienia obecnych). Jednak to, że takie wydarzenia odbywają się powszechnie, nie oznacza od razu, że ludzie mają na ich temat dużą wiedzę. Część osób może nawet dokładnie nie wiedzieć, co zielona szkoła oznacza. W takim razie na czym polega zielona szkoła? Czy warto wysłać na nią swoje dziecko?

Czym jest zielona szkoła?

Zielona szkoła to krótki (najczęściej kilkudniowy) wyjazd organizowany przez szkołę w czasie trwania roku szkolnego. Nie są to wycieczki czysto rozrywkowe – chociaż w czasie ich trwania nie odbywać się będą zajęcia w klasach, nie oznacza to, że dzieciom nie będzie przekazywana wiedza.

Jak sugeruje już sama nazwa tego typu wydarzeń, zielona szkoła ma za zadanie zbliżyć uczestników do natury. Jest to zwłaszcza istotne w przypadku dzieci z rejonów miejskich, które na co dzień na ogół nie obcują z nią zbyt dużo.

Wycieczki piesze, zwiedzanie zabytków, uprawianie sportów, ale też po prostu odpoczynek – to są zwykle najważniejsze punkty programu każdej zielonej szkoły. Oczywiście, rzadko kiedy dwie zielone szkoły są dokładnie takie same. To, jakie zajęcia będą zaplanowane zależy od lokacji (inaczej działają zielone szkoły nad morzem, a inaczej zielone szkoły Podlaskie), ale także chociażby warunków atmosferycznych i wieku uczestników.

Koszt zielonej szkoły

Zielone szkoły z reguły są wyjazdami stosunkowo tanimi. Po pierwsze dlatego, że nie trwają długo (około kilka dni), jednak również same szkoły starają się, aby jak najbardziej ograniczyć koszta (chociaż oczywiście przy tym zachowując jak najwyższe standardy bezpieczeństwa).

Często też istnieje możliwość uzyskania jakiegoś dofinansowania, dlatego jeśli zielona szkoła jest dla nas zbyt dużym wydatkiem, warto o to zapytać.

Zielona szkoła – czy warto?

Jeśli mamy już pociechę w wieku szkolnym, możemy się zastanawiać, czy zielone szkoły Podlaskie warte są ceny, którą trzeba za nie zapłacić. Każdy przypadek jest nieco inny, jednak w większości przypadków można stwierdzić, że zielona szkoła będzie dobrą inwestycją.

Nie dość, że dziecko będzie mogło się zrelaksować i odpocząć od monotonii związanej ze zwykłymi zajęciami szkolnymi, to jeszcze będzie mogło nauczyć się wielu ciekawych rzeczy na temat chociażby przyrody czy geologii. Taka wiedza przekazana podczas zielonej szkoły będzie znacznie łatwiej zapamiętywana, niż gdyby lekcje odbywały się w szkolnych ławkach.

Dodaj komentarz