Co to jest zielona szkoła i czemu warto wysłać na nią swoje dziecko

0
zielone szkoły

Właśnie rozpoczął się rok szkolny a co za tym idzie sezon zielonych szkół znów wystartował. Tego typu wyjazdy są zazwyczaj organizowane dla dzieci w wieku przedszkolnym i w początkowych latach nauki. Zobacz, czym dokładnie są zielone szkoły i jakie korzyści mogą przynieść Twojemu dziecku.

Co to jest zielona szkoła?

Wiele rodziców przez to, że nie do końca wiedzą, na czym polega zielona szkoła nie godzi się na wyjazd swojego dziecka. Nie ma jednak powodu do obaw, ponieważ jest to nic innego jak kilku lub kilkunastodniowy wyjazd w trakcie trwania roku szkolnego. Ze względu na pogodę najczęściej odbywa się od tuż przed zakończeniem roku szkolnego w momencie, gdy dzieci mogą już nieco odpocząć od sprawdzianów i nauki. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby taki wyjazd zorganizować jesienią tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, lub w trakcie zimy przed lub po feriach zimowych. Wyjazdy te mają na celu nie tylko zwiedzanie i poznawanie nowych miejsc, ale także naukę o kulturze, tradycji i zabytkach, jakie znajdują się w okolicy miejsca wycieczki. W ramach takiego wyjazdu dzieci się integrują i poznają inny sposób na naukę niż obserwowanie tablicy zza szkolnej ławki. Taki sposób na przyswajanie wiedzy jest bardzo atrakcyjny dla uczniów młodszych roczników i zachęca ich do aktywnego uczestnictwa w przyswajaniu wiedzy.

Gdzie może odbywać się zielona szkoła?

Zielone szkoły mogą odbywać się w różnych miejscach. Najczęściej są to góry, morze lub popularne miasta turystyczne. Taki wyjazd można jednak zaplanować też na wsi lub w miejscach, gdzie warunki pozwalają na podziwianie dziewiczej przyrody i zapoznawanie się z nowymi roślinami i zwierzętami. Taki wyjazd ma na celu urozmaicić dziecku proces nauki i poznanie wiedzy z dziedzin takich jak historia, przyroda, sztuka, kultura i geografia.

Co dzieje się na zielonej szkole?

Wielu rodzicom może wydawać się, że podczas ich nieobecności dziecku może stać się coś złego. Należy jednak pamiętać o tym, że zielona szkoła nie różni się wiele od zwykłej wycieczki szkolnej. Dzieci są pod stałą opieką opiekunów lub nauczycieli i mają dokładnie zaplanowany harmonogram całego wyjazdu. Na zielonej szkole zajęcia lekcyjne trwają krócej niż na co dzień i są urozmaicone o różne aktywności. Może to być zwiedzanie miasta, ognisko, poznawanie tradycji i legend, które są w danym miejscu. Dużym plusem zielonej szkoły jest to, że każda aktywność i zabawa ma na celu czegoś nauczyć. W zależności od miejsca podróży dziecko może dowiedzieć się wiele informacji, które przydadzą mu się nie tylko w szkole, ale także w codziennym życiu. Jest to więc połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Powody dla których warto wysłać swoje dziecko na zieloną szkołę

Dla dziecka wyjazd na zieloną szkołę będzie świetną przygodą, za którą z pewnością Ci podziękuje. Podczas wycieczki dziecko nie tylko będzie się dobrze bawić, ale także nauczy się wielu pożytecznych rzeczy. Zielona szkoła nie jest więc zmarnowaniem czasu i pieniędzy, ponieważ dziecko jest pod stałą kontrolą i dba się o to, aby nawet poprzez zabawę czegoś się nauczyło. Dla każdego dziecka będzie to piękne wspomnienie, w którym będzie poznawać świat w radosny sposób.

Dodaj komentarz