Kraina w Kratę

Kraina w Kratę to promocyjna nazwa regionu rozciągającego się na Środkowym Wybrzeżu. Tej obrazowej nazwy użyto w odniesieniu do zachowanych na tym obszarze licznych przykładów budynków o konstrukcji ryglowej, której drewniane elementy tworzą na powierzchni ścian charakterystyczne wzory. Poniżej opisujemy najciekawsze miejsca Krainy w Kratę.

Darłowo

Darłowo leży nad rzeką Wieprzą w odległości 3,5 km od brzegu Morza Bałtyckiego. Na Zamku Książąt Pomorskich przyszedł na świat książę Eryk Pomorski późniejszy król Danii, Szwecji i Norwegii. W skrzydle mieszkalnym umieszczono ekspozycję Muzeum Regionalnego. Na czworobocznej gotyckiej wieży znajduje się punkt widokowy. Pozostałością po murach obronnych Darłowa jest gotycka Brama Kamienna. Wizytówka rynku jest barokowy ratusz z 1725 r. i fontanna Rybaka z 1919 r. Ponad zabudowa dominuje masywna czworoboczna wieża kościoła Matki Bożej Częstochowskiej. W wyposażeniu świątyni znajduje się wiele cennych elementów, np. bogato zdobiona renesansowa ambona, kolekcja obrazów z XVII i XVIII w., barokowe stalle. Najcenniejsze są jednak sarkofagi księżnych pomorskich oraz króla Eryka.

Darłówko

Darłówko, nadmorska letniskowa dzielnica Darłowa, rozdzielone jest na dwie części – zachodnią i wschodnią przez szeroki kanał portowy. Spina je rozsuwany most, który w latach 60. XX w. zastąpił wysłużony most zwodzony z poprzedniego wieku. Przy wejściu do portu w Darłówku wznosi się latarnia morska. Z portu można wypłynąć na krótki rejs turystyczny, połowy na Bałtyku lub wycieczkę na wyspę Bornholm. Do największych imprez w sezonie urlopowym zaliczany jest Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych.

Jarosławiec

Warto wspomnieć również o Jarosławcu. Malowniczym miejscem jest przystań rybacka na plaży z kolorowymi kutrami wyciąganymi po połowach na piasek. W centrum wsi na koronie wydm zachowały się oryginalne ryglowe domy z XIX w, tworzące malowniczy zespół dawnej zabudowy wsi rybackiej. Największą atrakcja krajoznawcza Jarosławca jest 33-metrowa latarnia morska zbudowana w połowie XIX w. na pagórku w centrum wsi. Do najczęściej odwiedzanych miejsc rekreacyjnych należy park wodny Panorama Morska. W sąsiedztwie nad jeziorem Wicko lezą wsie Jezierzany i Łącko, które mogą być alternatywą dla wypoczynku w Jarosławcu.

Kraina w Kratę

Żywym skansenem „kraciastej” architektury jest Swołowo. Zachowały się tu nie tylko pojedyncze budynki, ale całe obejścia wraz z zabudowa gospodarczą. W gruntownie wyremontowanej Zagrodzie Albrechta, jednym z największych we wsi zespołów ryglowego budownictwa, mieści się muzeum Krainy w Kratę.

Dodaj komentarz