Co zwiedzić w Budapeszcie? – najciekawsze miejsca węgierskiej stolicy

0
Co zwiedzić w Budapeszcie? – najciekawsze miejsca węgierskiej stolicy

Budapeszt to wspaniałe miasto, które ma do zaoferowania wiele atrakcyjnych miejsc. Do odwiedzenia węgierskiej stolicy zachęcają także tanie loty, na które warto „zapolować”. Im więcej miejsc zwiedzasz, tym bardziej zakochujesz się w tym pięknym mieście. Nic dziwnego, ponieważ Budapeszt potrafi oczarować zarówno za dnia jak i nocą. Zastanawiasz się, co zwiedzić w Budapeszcie? – najciekawsze miejsca węgierskiej stolicy czekają! Oto one…

Góra Gellerta – wysoka na 235 metrów góra umożliwia turystom podziwianie panoramy Dunaju i wschodniej części miasta, czyli Pesztu. Na szczycie dumnie stoi Cytadela oraz Statua Wolności, która upamiętnia losy osób poległych podczas walk o wolność Węgier. Nazwa wzgórza pochodzi od imienia biskupa Gellerta, który według legendy został wsadzony przez pogan do beczki i następnie zrzucony w dół. Góra Gellerta jest również owiana historią na temat odbywających się tutaj niegdyś sabatach czarownic.

Zamek Królewski – po tej samej stronie miasta (Buda), co Góra Gellerta znajduje się też Zamek Królewski z XIII wieku. Można tu urządzić sobie spacer po dziedzińcach, starych murach obronnych czy tarasach. Oczywiście Zamek warto obejrzeć również od środka. W dawnej siedzibie króla obecnie mieszczą się Muzeum Historii Budapesztu, Muzeum Historii Współczesnej, Galeria Narodowa oraz Biblioteka Narodowa im. Szechenyiego. Ponadto wzgórze zamkowe znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Co zwiedzić w Budapeszcie poza historycznym Zamkiem? Poniżej przedstawiamy kolejne atrakcje!

Co zwiedzić w Budapeszcie? – najciekawsze miejsca węgierskiej stolicy

Baszta Rybacka – przepiękna neoromańska budowla powstała na przełomie XIX i XX wieku. Jest ona doskonałym punktem widokowym, z którego możemy podziwiać znajdujący się po drugiej stronie Dunaju budynek Parlamentu. Tuz obok Baszty Rybackiej znajduje się Kościół Macieja, który również warto odwiedzić.

Most Szechenyiego – czas przejść z Budy do Pesztu. Umożliwia nam to słynny most łańcuchowy, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Budapesztu. Z obydwu stron mostu tuż przy wejściu witają nas piękne, kamienne lwy. Niesamowity urok Mostu Szechenyiego jest jeszcze bardziej uwydatniony nocą, kiedy zostaje on cudownie oświetlony.

Parlament – budynek Parlamentu to obowiązkowy punkt na mapie. Będąc w Budapeszcie nie można o nim zapomnieć. Potęga budowli zapiera dech w piersiach niezależnie od tego, czy oglądamy ja z zewnątrz czy od środka. Jest to jeden z największych Parlamentów na świecie. Wewnątrz zobaczymy przecudowne, bogate zdobienia – głównie złote. Mamy również możliwość obejrzenia insygniów królewskich, które są jednymi z najcenniejszych relikwii Węgier. Najlepiej zaplanować zwiedzanie Parlamentu wcześniej, ponieważ jest to możliwe tylko w grupach z przewodnikiem. Żal byłoby przegapić taka okazję.

Pomnik Buty nad Dunajem – zwiedzając Parlament warto pójść krok dalej i obejrzeć oryginalny pomnik w postaci sześćdziesięciu żeliwnych par butów ustawionych nad brzegiem rzeki. Upamiętniają one losy ofiar holokaustu w latach 40-tych XX wieku. Zanim rozstrzelano Żydów, kazano im zdjąć buty i ustawić je wzdłuż brzegu. Dopiero potem padały kolejne strzały, po których bezwładne ciała wpadały do Dunaju.

Bazylika Świętego Stefana – jest to największy kościół na Węgrzech, w którym może zmieścić się ponad 8 tysięcy ludzi. Bazylika poświęcona jest Stefanowi I – pierwszemu królowi Węgier. Wśród relikwii czujnie pilnowanych przez straże znajduje się prawa ręka króla. Zwiedzanie Bazyliki jest bezpłatne, jednak za wejście na kopułę trzeba dodatkowo zapłacić. Jest to warte dodatkowych kosztów, ponieważ widok na całe miasto jest niesamowity.

Zastanawiasz się, co zwiedzić w Budapeszcie, by jednocześnie odpocząć?

Idealnym miejscem są Termy. Zwiedzanie zabytkowych wnętrz możesz połączyć z relaksem w wodach termalnych. Szechenyi Furdo (Łaźnie Szechenyiego) to najpopularniejszy kompleks z basenami, saunami, jacuzzi i masażami. Przez cały rok można tutaj zażywać kąpieli w wodach termalnych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kompleksu. Co więcej, każdy basen jest wypełniony wodą o innych właściwościach i temperaturze. W niektórych z nich woda osiąga temp. 60 stopni Celsjusza!

Plac Bohaterów – zdecydowanie jedno z najważniejszych miejsc w Budapeszcie. Możemy tutaj podziwiać Pomnik Tysiąclecia, który upamiętnia 1000 lat istnienia Państwa Węgierskiego. W samym centrum Placu Bohaterów stoi 36-metrowa kolumna z posągiem Archanioła Gabriela. U podstawy kolumny znajduja się posągi jeźdźców, z księciem Arpada na czele.

Hala Targowa Vasarcsarnok – po wielogodzinnym poznawaniu miasta nadchodzi czas na kupienie pamiątek i spróbowanie regionalnych przysmaków. Co zwiedzić w Budapeszcie, aby połączyć przyjemne z pożytecznym? Oczywiście Halę Targową! Na turystów czekają trzy piętra dużej hali, w której można dobrze zjeść i zrobić zakupy. Wybór pamiątek jest ogromny, zatem na pewno znajdziesz coś, co z przyjemnością zabierzesz ze sobą do domu.

Budapeszt ma do zaoferowania także inne atrakcje. Każdy z nas znajdzie tam miejsce dla siebie, do którego będzie chciał wracać. Niewątpliwie jest to miasto owiane historią, pięknem i cudownym klimatem. Najciekawsze miejsca węgierskiej stolicy są na wyciągnięcie ręki! Zatem nie czekaj, tylko już dziś zaplanuj swój wypad do Budapesztu.

Dodaj komentarz