Kraina Jezior – poznaj ją podczas wakacji!

0
Kraina Jezior - poznaj ją podczas wakacji!

Mazury, często określane krainą jezior, uważane są za jeden z cudów natury. To tutaj skumulowana jest największa sieć wodna z całej Polski, składająca się z około 30 połączonych jezior. Ten bajkowy krajobraz zawdzięczamy lodowcowi, a z kolei Mazurzy zadbali o malowniczy szlak żeglugi. Kraina Wielkich Jezior Mazurskich przyciąga ogromną liczbę turystów. Najlepiej Jeziora Mazurskie poznaje się z jachtu lub kajaka. Dla tych, którzy preferują poruszanie się na lądzie czeka jednak spotkanie z historią, która łączy losy mazurskie, polskie, pruskie i krzyżackie. Znajduje się tutaj wiele gotyckich zamków i kościołów, wzniesionych przez Krzyżaków. Znajdzie się tutaj również coś dla miłośników spacerów po lesie, bowiem rejon porośnięty jest Puszczą Piską.

Decydując się na wakacje na Mazurach, możemy wynająć domki letniskowe, których jest tu co nie miara. Są one wspaniałym miejscem, komfortowo położonym i wyposażonym, idealne na wypoczynek w spokoju i ciszy. Jeśli chodzi o mazurskie atrakcje, zdecydowanie jedną z największych są Pola Grunwaldzkie, gdzie wojska polsko-litewskie pokonały Krzyżaków w 1410 roku. Osobliwy na skalę europejską jest również Kanał Elbląski. Jego długość wynosi 151 km, przez co jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. Jest to także jedyny kanał na świecie, po którym statki nie tylko płyną po wodzie, ale również jadą na wózkach lądem.

Jezioro Śniardwy – wizytówka Mazurskich Jezior

Będąc już przy temacie wody, nie sposób nie wspomnieć o największym polskim jeziorze – Jeziorze Śniardwy. Jego powierzchnia szacowana jest na 113 km²! Jego długość wynosi zatem 22 km, a szerokość 13,5 km. Spędzając wakacje w domkach na Mazurach koniecznie trzeba wybrać się nad Jezioro Śniardwy, aby sprawdzić czy faktycznie są tu miejsca, z których nie widać drugiego brzegu i można się tu poczuć jak nad morzem. Najlepiej podziwiać je z wody. Warto wyruszyć z oddalonych o 10 km Mikołajek, z których można dopłynąć łatwo i przyjemnie, gdyż bezpośrednio na miejscu jest z tym nieco trudniej. Ponieważ Jezioro Śniardwy ze względu na swe rozmiary przeznaczone jest dla naprawdę wytrawnych wodniaków, zatem warto mieć przy sobie osobę z żeglarskim doświadczeniem.

Kurtyna wspaniała na kajaki

Warto również podczas wakacji na Mazurach wybrać się na spływ kajakowy, gdyż nie brak tu pięknych szlaków kajakowych. Jednak najpiękniejszy z nich wiedzie przez niepozorną rzeczkę Kurtynę. Płynąc wodami Kurtyny mijamy tereny Puszczy Piskiej, Mazurskiego Parku Krajobrazowego i kilkanaście jezior. Płynie się tu lekko i przyjemnie, dlatego szczególnie rodziny z dziećmi decydują się na tę trasę. Jedną z atrakcji jest również odcinek rzeki, gdzie nurt może płynąć w dwie różne strony.

Mazury od strony miejskiej

Spędzając wakacje na Mazurach w domkach powinniśmy umieścić na naszej liście atrakcji także Giżycko i Ełk. Giżycko jest miastem bardzo ciekawym. Znajduje się tu m.in. zamek krzyżacki i wiele innych zabytkowych budowli. Unikatem na skalę europejską jest tutaj również most obrotowy. Z kolei w Ełku warto zobaczyć wieżę ciśnień, pochodzącą z XIX w. Czynna jest tutaj także Ełcka Kolej Wąskotorowa. Wpisana do rejestru zabytków, dzisiaj wykonuje tylko przewozy turystyczne.

Jak widać, ta malownicza kraina, składającą się przede wszystkim z jezior, ma mnóstwo atrakcji do zaoferowania. Te wymienione wyżej to tylko garstka z nich. Warto przed wakacjami na Mazurach poszukać domek letniskowy w dogodnym dla nas miejscu i zaopatrzyć się w przewodnik po lokalnych atrakcjach. Mazury są miejscem, którym można zachwycać się bez końca.

Dodaj komentarz