Co zwiedzić w Paryżu – najważniejsze atrakcje miasta

0
Paryż

Paryż jest uważany za jedno z najpiękniejszych miast świata. Panuje tutaj niepowtarzalna atmosfera, a spacer po Paryżu jest czystą przyjemnością. Odwiedzając stolicę Francji, możesz być pewien, że nie będziesz się nudzić. Znajdziesz tutaj bowiem wiele cudownych zabytków, muzeów i innych ciekawych atrakcji. Co zwiedzić w Paryżu? Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych atrakcji miasta.

Co zwiedzić w Paryżu – Wieża Eiffla

Niewątpliwie najważniejszą i najczęściej odwiedzaną atrakcją Paryża jest stojąca nad Sekwaną Wieża Eiffla. Jest ona wizytówką miasta i nie sposób jej pominąć zwiedzając stolicę Francji. Ponadto jest to najwyższa budowla Paryża. Została zbudowana specjalnie na paryską wystawę światową w 1889 roku i miała upamiętniać setną rocznicę rewolucji francuskiej. Na Wieży Eiffla dostępne są trzy poziomy z punktami widokowymi. Koniecznie musisz wejść na jeden z nich, najlepiej najwyższy, by podziwiać panoramę Paryża!

Co zwiedzić w Paryżu – Katedra Notre-Dame

Katedra Notre-Dame to kolejne bardzo popularne miejsce w Paryżu. Większość z nas kojarzy to miejsce z powieści „Dzwonnik z Notre Dame”, napisanej przez francuskiego pisarza Victora Hugo. Budowa katedry trwała prawie 200 lat, jednak warto było czekać na efekty. Piękno budowli zachwyca nawet tych, którzy nie są miłośnikami architektury. Jest to również miejsce o historycznym znaczeniu, bowiem w 1804 roku odbyła się tu koronacja Napoleona. Do katedry wiodą trzy fantastycznie zdobione portale, na których widnieją sceny biblijne. W środku możesz zobaczyć wiele pięknych witraży i 29 kapliczek. Dodatkową atrakcją są cudowne widoki, jakie możesz podziwiać z wieży katedry. Jednak jest to opcja dodatkowo płatna. Mimo to warto skorzystać z okazji, by obejrzeć Paryż z góry. W katedrze ponadto znajduje się jeden z najwspanialszych dzwonów Europy – Emanuel. Jest z nim związana pewna legenda, która głosi, że czyste brzmienie dzwon zawdzięcza Paryżankom. Miały one bowiem dorzucać do serca dzwonu swoją złotą i srebrną biżuterię.

Co zwiedzić w Paryżu – Luwr

Każdy miłośnik sztuki – i nie tylko – koniecznie musi odwiedzić Luwr. Jest to jedno z największych na świecie muzeów, w którym znajduje się wiele słynnych dzieł sztuki. Po wybudowaniu budowli w 1190 roku pełniła ona funkcje twierdzy obronnej. Około 200 lat później została ona przekształcona w rezydencję królewską i taka funkcję pełniła do XVII wieku. Dopiero po przeniesieniu siedziby królewskiej do Wersalu Luwr został oddany w ręce artystów. Od tamtej pory zgromadzono w nim cenne eksponaty, które warto zobaczyć. Każdy z nas słyszał o Monie Lisie Leonarda da Vinci czy Wenus z Milo. Tutaj masz możliwość zobaczenia tych dzieł na własne oczy. Wspomniana Mona Lisa jest chroniona kuloodpornym szkłem, a nawet posiada własnych ochroniarzy! Ponadto znajduje się tutaj galeria egipska, w której czekają na turystów mumie, sarkofagi czy papirusy.

Co zwiedzić w Paryżu – Ogród Luksemburski

Idealnym miejscem na odpoczynek jest Ogród Luksemburski. Na 23-hektarowym obszarze można miło spędzić czas w otoczeniu zieleni i pięknych widoków. Ogród został zaprojektowany w 1612 roku na życzenie królowej Marii Medycejskiej. Podobno zaangażowała się ona w rozwój parku do tego stopnia, że własnoręcznie posadziła ponad 2 tysiące wiązów! Dopiero w XVIII wieku ogród został otwarty dla szerszej publiczności. Dzisiaj jest to jedno z najchętniej wybieranych przez Paryżan miejsc, w którym spędzają czas wolny. Centrum ogrodu stanowi ośmiokątny basen, a dookoła i w różnych miejscach ogrodu rozstawionych jest ponad 5 tysięcy krzeseł. Można na nich spocząć i zrelaksować się w miłym otoczeniu. Dzieci mają możliwość puszczania żaglówek w basenie – są one wypożyczane w pobliskim kiosku. Ogród Luksemburski zdobią nie tylko piękne drzewa i inne rośliny, ale także fantastyczne rzeźby. Ich ogólna liczba przekracza setkę, a wśród nich znajdują się m.in.: pomniki najsłynniejszych kobiet Francji. Nie każdy wie, że to właśnie tutaj znajduje się oryginał Statuy Wolności Bartholdiego – zdecydowanie warto ją obejrzeć. Uwagę dzieci niewątpliwie przykuwa fantastyczna karuzela z 1880 roku, którą zaprojektował Charles Garnier.

Co zwiedzić w Paryżu – Bazylika Sacre Coeur

Na koniec warto wspomnieć o bazylice Sacre Coeur, która jest kolejna wizytówką Paryża. Ze wzgórza, na którym znajduje się bazylika można podziwiać panoramę całego miasta. To właśnie tutaj znajduje się największy dzwon Paryża. Jednocześnie jest to też jeden z najcięższych dzwonów na świecie, ponieważ waży aż 18,5 tony. Mowa o dzwonie, noszącym wdzięczną nazwę Savoyarde. Budowla poza znaczeniem historycznym i sakralnym jest również warta obejrzenia ze względów wizualnych. Jest ona zwieńczona czterema kopułami, które nadają jej nietuzinkowego charakteru. Ponadto turystów do oglądania zachęca oryginalny kolor bazyliki. Zawdzięcza go ona trawertynowi, z którego została wykonana. Jasna barwa sprawia, że budowla jest jeszcze bardziej wyjątkowa i koniecznie musisz ją zobaczyć będąc w Paryżu.

Stolica Francji zachwyca nie tylko pięknymi budowlami, ale też ogólnym całokształtem. Zastanawiając się, co zwiedzić w Paryżu możesz śmiało rozpocząć wycieczkę od jednej z powyższych pozycji. Możesz być jednak pewien, że na tym podróż się nie skończy. Im lepiej będziesz poznawać Paryż, tym bardziej będziesz nim zauroczony. Na każdym kroku czekają na ciebie wspaniałe zabytki i widoki. Wyprawa do Paryża będzie niezapomniana, więc już dzisiaj zaplanuj swój urlop, by spędzić tam jak najwięcej czasu!

Dodaj komentarz