Wspinaczka na Śnieżkę – szlaki oraz przygotowanie

0
Śnieżka

Nie da się ukryć, że Polacy są prawdziwymi miłośnikami górskich wycieczek. Na nasze szczęście w naszej szerokości geograficznej nie brakuje górzystych terenów i szczytów, które tylko czekają na to, aż ktoś je zdobędzie. Jednym z takich miejsc jest Śnieżka, która jest najwyższym szczytem w Karkonoszach. Zanim jednak wybierzesz się w tamte strony, powinieneś dokładnie zapoznać się ze szlakami, które prowadzą na szczyt, wybrać najlepszy dla siebie oraz odpowiednio przygotować się do drogi.

Wspinaczka na Śnieżkę – przygotowanie

Góry wymagają respektu, ponieważ bardzo często potrafią być nieprzewidywalne, a lekceważenie ich może skończyć się źle. Podstawą wspinaczki jest oczywiście odpowiednie ubranie, które dopasowane jest do warunków pogodowych, jakie panują w danym momencie. Bardzo ważne jest wygodne obuwie, które musi być przystosowane do wspinaczki po trudnych terenach. Buty trekkingowe powinny dobrze stabilizować kostki, mieć antypoślizgowe podeszwy oraz wodoodporny materiał.

Co więcej, powinieneś zaopatrzyć się w wodoodporną kurtkę, wygodne spodnie i ewentualnie czapkę, rękawiczki, grube skarpety itd. jeśli wspinasz się jesienią lub zimą. Odpowiednie ubranie to jednak nie wszystko. W plecaku powinieneś mieć prowiant, kompas, latarkę i mini apteczkę. Podczas wielogodzinnej podróży, większość z tych rzeczy może Ci się przydać. Możesz też zabrać ze sobą coś słodkiego, co doda Ci siły w trudnej wędrówce.

Szlaki na śnieżkę

Jeśli chodzi o szlaki na Śnieżkę, to należy je dobierać pod względem zaawansowania we wspinaczce danej osoby. Jeśli to będzie Twoja pierwsza taka wyprawa, to zacznij od najłatwiejszego szlaku i mierz siły na zamiary. Najłatwiejsza trasa zajmuje ok. 3h, podejście jest dość łagodne, a podczas podróży można podziwiać piękne widoki.

Trudniejsze szalki oznaczone kolorem czerwonym i czarnym są długie na 6-7 km jednak nie są już tak łagodne. Prowadzą one przez wąskie i strome ścieżki, a widoczność z nich nie jest aż tak dobra, jak z tych łatwiejszych.

Dodaj komentarz