Wycieczka na Podlasie – co warto tam zobaczyć i zrobić?

0
wycieczka na podlasie

W Polsce znajdziemy wiele zakątków, które oczarowują turystów swoją przyrodą i kulturą. Jednym z takich miejsc jest zdecydowanie Podlasie, w którym życie płynie nieco wolniejszym tempem niż w innych częściach Polski. Parki Narodowe, malownicze miasteczka, dzika fauna i flora, a także urokliwe drewniane domki – te wszystkie rzeczy zobaczymy właśnie na Podlasiu. Wybierasz się na wycieczkę w tamte strony? Zobacz, co musisz zrobić, będąc na Podlasiu i odkrywając tamtejsze tereny https://www.activ8.pl/.

Wizyta w Puszczy Białowieskiej

W Puszczy Białowieskiej zamieszkuje największa na świecie populacja żubra. Ten największy ssak w Europie jednak niechętnie pokazuje się turystom i naprawdę trzeba się nagimnastykować, żeby go zobaczyć. Jeśli chcesz zobaczyć żubra w jego naturalnym środowisku, to poświęć chociaż jeden dzień na wyprawę po puszczy w poszukiwaniu dzikich gatunków zwierząt. Na wycieczkę możesz wybrać się z przewodnikiem, który wie, gdzie najczęściej można spotkać te zwierzęta i gdzie jest miejsce ich żerowania.

Kraina Otwartych Okiennic

Będąc na Podlasiu, koniecznie musisz przejść się szlakiem Krainy Otwartych Okiennic. Droga prowadzi przez trzy wsie – Trześciankę, Puchły i Soce. Podczas spaceru napotkasz mnóstwo drewnianych domków, z otwartymi okiennicami, cerkwie i kapliczki. Domki w tym rejonie są bardzo kolorowe i z pewnością ciężko spotkać taki widok w innej części kraju. Na szlaku prócz kolorowych domów można zobaczyć równie kolorowe cerkiwe np. niebieską, która znajduje się we wsi Puchły lub zieloną we wsi Trześcianka. Budowle robią bardzo pozytywne wrażenie i nawet gdy na zewnątrz panuje nie najlepsza pogoda, to kolorowe budynki sprawiają, że jest tam, nieco weselej.

Tradycyjna kuchnia

Kuchnia Podlaska to połączenie tradycji różnych krajów – Polski, Białorusi, Litwy, a nawet Ukrainy. Najpopularniejszym produktem spożywczym są tam ziemniaki, które są stosunkowo łatwe w uprawie, a można stworzyć z nich wiele pysznych dań. Warte spróbowania są też zupy, które są bardzo sycące i dają energię do pracy. Koniecznie musisz spróbować zupy opieniek. To danie z grzyba, który jest szkodnikiem drzew, ale jest jadalny dla ludzi, jeśli dobrze się go przyrządzi.

Smaki Podlasia to także bliny, które przybyły do nas z Litwy. To danie z tartych ziemniaków z dodatkiem mąki, jajek i cebuli. Często są faszerowane mięsem i podaje się je ze śmietaną. Bardzo przypominają placki ziemniaczane, jednak w blinach znajdziemy dodatek mięsa i grzybów.

Jak już wiemy, na Podlasiu nie obejdzie się bez ziemniaków, kolejnym daniem, które trzeba spróbować będąc w tamtejszych stronach jest babka ziemniaczana. Ziemniaki zapieka się w piecu przez kilkadziesiąt minut i dodaje się do nich dodatki: mięso, grzyby, cebulę itp.

Dodaj komentarz