Najdroższa kawa na świecie pochodzi z Sumatry

0
Sumatra

Sumatra jest jedną z największych wysp świata pod względem wielkości i jedną z większych w Indonezji. Długość wyspy wynosi 1790 km, a szerokość 435 km. Wyspę zamieszkuje około 45 mln ludzi, z której większość stanowią muzułmanie, a także liczne plemiona i grupy etniczne, które mają własne tradycje, język i kulturę.

Park Narodowy Gunung Leuser

Zanim część Sumatry została wykarczowana pod pola uprawne i plantacje, wyspa była pokryta w większości dżunglą. Dotknięcie cywilizacyjnej ręki człowieka sprawiło, że dzikie obszary Sumatry zostały zmniejszone i żeby zapobiec dalszemu rozwojowi tego niekorzystnego procesu dla flory i fauny wyspy, powstały Parki Narodowe. Jednym z popularniejszych jest Park Narodowy Gunung Leuser, w którym można spotkać wolno żyjące orangutany. Oprócz orangutanów można zobaczyć słonie, które mogą posłużyć za środek lokomocji po rajskiej wyspie.

Trekking wśród wulkanów

Na terenie Parku Narodowego Kerinci Seblat, który został wpisany w 2004 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znajduje się aktywny wulkan Kerinci będący jednym z najwyższych wulkanów, którego wysokość sięga 3805 m n.p.m. Stanowi jeden z większych szczytów i jest często obierany jako kierunek do wycieczek trekkingowych. Wśród łatwiejszych tras na piesze wędrówki należy Gunung Sibayak, Gunung Sinabung oraz Gunung Marapi.

Poczuj się jak Robinson Crusoe

Z serca indonezyjskiej wyspy możemy podziwiać okoliczne wyspy i wysepki, na których znajdują się malownicze plaże. Ciekawą formą aktywności oprócz wypoczynku jest możliwość nurkowania i podziwiania pięknej rafy koralowej oraz kolorowej i różnorodnej fauny. Wśród popularnych plaż dominują Pulau Nias, Pulau Weh oraz Mentawai, stanowiących popularną atrakcję Sumatry.

Najdroższa kawa na świecie pochodzi z Sumatry

Kopi luwak to najdroższa na świecie kawa. Z czego wynika jej wysoka cena, której kilogram kosztuje prawie 1000 euro ? Otóż, roczne zbiory w porównaniu do innych gatunków kaw są mniej obfite, gdyż ziarno kawy jest wydobywane z odchodów zwierzęcia, nazywanego potocznie luwak. Zwierzę najpierw zjada owoce, które są potem wydalane i następnie zbierane przez lokalnych farmerów. Dzięki przejściu owocu kawowca przez przewód pokarmowy luwaka i późniejszej obróbce, kawa zyskuje łagodniejszy aromat.

Sumatra jest urzekającą wyspą, która swoją różnorodnością oczaruje niejedną parę oczu. Warto obrać ten kierunek, zwłaszcza jeśli chcesz odpocząć od codziennego zgiełku cywilizacji, na chwilę zwolnić i doładować baterie pozytywną energią płynącą prosto z tej rajskiej wyspy.

Dodaj komentarz