Chorwacja i jej atrakcje: Senij

0
Chorwacja i jej atrakcje: Senij

Dla wielu turystów Kvarner stał się wyjątkowo atrakcyjnym miejscem na letni wypoczynek. Tu Chorwacja prezentuje się wspaniale, a możliwość połączenia wypoczynku nad morzem ze zwiedzaniem wspaniałej okolicy sprzyja tu rozwojowi turystyki. Wczasy w tym rejonie każdemu mogą sprawić wiele radości, a miejsc godnych odwiedzenia jest tu wiele. Jako jeden z ciekawszych celów turystycznych wypraw wskazywany jest tu Senij – miasto, które może się pochwalić malowniczym położeniem oraz ciekawymi zabytkami. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po jego terenie?
Historia tej miejscowości liczy sobie około 3 tysięcy lat. Wiadomo, że już w IV wieku p. n.e. była jedną z ważniejszych osad greckich, która w okresie rzymskim stała się ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Od VII wieku miasto to stało się własnością Chorwatów, choć przez pewien czas miasto wchodziło w skład monarchii Habsburgów. Dziś jest jedną z tych miejscowości, z których Chorwacja może być wyjątkowo dumna. Turyści już dawno docenili Senij i jego zabytki, a wycieczki z całej Europy coraz częściej zaglądają na jego teren. Co przyciąga turystów to tego starego miasta?
Największą atrakcją miasta jest zamek Frankopanów, który powstał w XIV wieku. Jest on jednym z tych obiektów, które wyjątkowo zachęcają turystów do wizyty na terenie miasta. Zamek nie jest jedynym obiektem godnym uwagi. Dawne baszty, czyli pamiątki po miejskich fortyfikacjach, skutecznie przyciągają uwagę turystów. Zachwycić ich może także katedra Mariacka, której budowę rozpoczęto w połowie XII wieku. Co ciekawe, ta romańska pierwotnie bazylika powstała w miejscu, w którym już wcześniej znajdowała się świątynia pogańska. Choć w XVIII wieku, w czasie wielkiej przebudowy, katedra utraciła swe cechy stylowe, w dalszym ciągu może zachwycić miłośników sztuki sakralnej. Barokowe ołtarze oraz gotycki nagrobek to najcenniejsze skarby, które czekają na zwiedzających w kościelnym wnętrzu. Inną atrakcją na terenie miasta jest Muzeum Miejskie, którego siedzibą jest ciekawy pałac. Zbudowany na przełomie XIV i XV wieku może się pochwalić piękną bryłą, w której styl gotycki i renesansowy pięknie połączyły się ze sobą. W muzeum czekają zbiory skoncentrowane nadziejach miastach oraz rozwoju żeglugi w jego okolicy, ciekawie prezentuje się również dział etnograficzny oraz zabytkowe militaria.
Wzgórze, które znajduje się w pobliżu centrum miasta, również może się okazać ciekawym celem wycieczki. Na jego szczycie czeka kolejny ciekawy obiekt. Jest nim twierdza Nehaj, którą wzniesiono w połowie XVI wieku. Wielką ciekawostką jest fakt, że ta ciekawa forteca powstała z materiałów pochodzących z rozebranych kościołów i klasztorów. Dziś przyciąga ona turystów nie tylko swą malowniczą bryłą, ale i ciekawą wystawą historyczną urządzoną w jej wnętrzu. Jej zwidzenie każdemu miłośnikowi wojskowości sprawi wiele radości, a dodatkowym walorem jest atrakcyjny widok, jaki roztacza się z murów tego obiektu.

Dodaj komentarz