Pafos – najlepsze atrakcje

0
Pafos – najlepsze atrakcje

Pafos to czwarte co do wielkości miasto Cypru, leżące na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Kraj ten słynie z pięknych plaż i wspaniałych zabytków, które sprawiają decydują o tym, że na wakacje w tym miejscu decyduje się setki osób każdego roku. Co warto zobaczyć w Pafos? Które atrakcje są szczególnie warte polecenia?

Co zwiedzić w obrębie miasta?

Najpopularniejszą atrakcją turystyczną jest Nea Pafos, czyli Park Archeologiczny, który zajmuje sporą część centrum miasta. Wchodząc na jego teren można zobaczyć między innymi wspaniale zachowane mozaiki, ruiny świątyń oraz amfiteatrów. Większość z budowli liczy sobie kilka tysięcy lat, a mimo to wciąż wywierają spore wrażenie na zwiedzających ze względu na swoje rozmiary i kunszt wykonania. W niedalekiej odległości od parku znajdują się również Grobowce Królewskie, które służyły jako nekropolia dla zasłużonych obywateli miasta. Samo Pafos w czasach starożytnych pełniło funkcję stolicy Cypru, jednakże ze względu na zniszczenia miasta spowodowane trzęsieniem ziemi z upływem lat straciło na znaczeniu.

Kierując się w stronę wybrzeża można natknąć się na świetnie zachowany, pochodzący z XIV wieku zamek, który kilkaset lat temu pełnił funkcję fortu i strzegł wybrzeża miasta. Nieopodal znajdziemy natomiast latarnię morską, wyróżniającą się spośród błękitu morza swoją białą barwą. Większość atrakcji centrum Pafos znajduje się w nieznacznej odległości od siebie, przez co zwiedzanie poszczególnych atrakcji wymaga jedynie niezbyt angażującego spaceru po zabytkowej części miasta.

Nie tylko zabytki, czyli atrakcje w pobliżu Pafos

Cały Cypr jest nazywany wyspą Afrodyty, natomiast pochodzenie greckiej bogini jest według legendy związane właśnie z Pafos. To właśnie kilka kilometrów za miastem znajduje się Petra tou Romiu, czyli formacja skalna, w pobliżu której z fal morskich wyłoniła się patronka miłości oraz piękna. Miejsce to, wraz z plażą znajdującą się nieopodal, jest miejscem pielgrzymek zakochanych z całego świata. Kult greckiej bogini jest silny, co potwierdza fakt, że zaledwie kilka kilometrów dalej podróżni mogą znaleźć Palepafos, czyli świątynię poświęconą właśnie Afrodycie. Przez tysiące lat miejsce to było otaczane szczególnym kultem przez Hellenów, co znajduje potwierdzenie również i dzisiaj, biorąc pod uwagę liczbę turystów odwiedzających to miejsce każdego roku.

Pafos – raj na ziemi?

Cypryjskie Pafos to miasto kontrastów – obok starożytnych zabytków można znaleźć nowoczesne bary i restauracje, które oferują najlepsze lokalne potrawy. Piękne plaże, idylliczny klimat i przejrzysta woda to cechy miejsca, które do dziś jest jednym z ulubionych wakacyjnych kierunków europejskich turystów.

Dodaj komentarz