Czas na wycieczkę szkolną – czyli kiedy najlepiej zorganizować taką atrakcję

0

Organizacja udanej wycieczki szkolnej wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Nie tylko trzeba wybrać miejsce, które zainteresuje wszystkich uczniów, ale także dopełnić formalności. Istotny jest też okres, w którym ma odbywać się taki wyjazd. Jeśli jesteś organizatorem wycieczki, musisz wziąć pod uwagę, że nie każdy miesiąc roku jest dobry na wycieczkę szkolną. Jaki jest najlepszy termin na tanie wycieczki szkolne i o czym musisz pamiętać, planując datę podróży? Wszystkiego dowiesz się w poniższym wpisie.

Kiedy jest najlepszy czas na wycieczkę szkolną?

Podczas ustalania terminu szkolnej wycieczki trzeba wziąć pod uwagę pogodę, jaka panuje w danym okresie. Ogólnie przyjęto, że najlepszym terminem na tego typu wyjazdy jest okres wiosenny, zaraz przed zakończeniem roku szkolnego. Nie brakuje też szkół, w których wycieczki odbywają się we wrześniu, zaraz po rozpoczęciu roku, gdy letnia aura nadal sprzyja. Planując tanie wycieczki szkolne, trzeba jednak pamiętać, że nadmierny upał też nie jest czymś dobrym i o wiele lepiej podróżuje się i zwiedza w temperaturach, które oscylują w okolicach 15-20 stopni Celsjusza. Koniec maja i początek czerwca, gdy w Polsce coraz częściej spotyka się 30 stopniowe upały wcale nie jest dobrym okresem na szkolne wyjazdy. Ostre słońce i duchota, która wtedy panuje, może źle podziałać zarówno na nauczycieli, jak i uczniów i wycieczka wcale nie zostanie zaliczona do udanych. W takim wypadku wycieczka szkolna w marcu lub kwietniu, a także na początku jesieni będzie o wiele przyjemniejsza.

Wycieczka szkolna zimą

Czy organizacja szkolnej wycieczki na jesień lub zimę to dobry pomysł? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od tego, na jaki kierunek podróży zdecyduje się klasa. Wycieczka zimą po stolicy kraju, gdy wokół jest szaro i deszczowo może nie być najlepszą atrakcją, ale co powiecie na góry, w którym panuje akurat szczyt sezonu? Z pewnością brzmi to o wiele lepiej. Ciągłe opady deszczu, krótkie dni i nadmiar śniegu też wcale nie sprzyja szkolnym wyjazdom. Dodatkowo wycieczka w środku roku szkolnego mogłaby przeszkodzić w nauce, której między semestrami nigdy nie brakuje. Naszym zdaniem wycieczka szkolna zimą może nie do końca się sprawdzić, ale wczesną jesienią już jak najbardziej. Można wtedy odwiedzić Pragę i zobaczyć jak pięknie jesień wygląda właśnie tam. Kilkudniowe wycieczki szkolne najlepiej jest planować na okres wiosenny, gdy pogoda jest dość przyjemna, a uczniowie marzą już o wypoczynku po kilku miesiącach nauki. Taki wyjazd pozwoli im zregenerować siły i odetchnąć od obowiązków.

Dodaj komentarz