Najpiękniejsze świątynie świata – musisz je zobaczyć!

0

Ziemia jest pełna pięknych miejsc, wspaniałych ludzi i wyjątkowych zabytków. Większość z nas uwielbia podróżować i poznawać nowe miejsca. Podróże mogą być bardzo emocjonujące i pozwalają nam się przybliżyć do kultury dotychczas obcych nam miejsc. Mieszkańcy każdego kraju wyznają jakąś religie, która od setek lat inspiruje do tworzenia dzieł sztuki i wznoszenia świątyń. Dzięki temu do dziś możemy oglądać setki budowli, które mają wspaniałą historię i urzekają swoim wyglądem. Jest jednak kilka świątyń, które każdy powinien zobaczyć raz w życiu. Jakie to są świątynie? Zapraszamy do dalszej części wpisu.

Hagia Sofia

To turecka świątynia, która znajduje się w Stambule i jest wizytówką tego miejsca. Kościół Mądrości Bożej, bo również pod taką nazwą jest znana ta budowla, został ufundowany przez cesarza Konstantynopola – Justyniana. Ma ona bardzo burzliwą historię, została ograbiona, spłonęła i dotknęło ją też trzęsienie Ziemi. Mimo tych wszystkich nieszczęść świątynia dalej zachwyca mieszkańców Stambułu i turystów. Obecnie w jej wnętrzu znajduje się muzeum, które można zwiedzać.

Sagrada Familia

Świątynia została zaprojektowana przez Antonio Gaudiego i jest prawdziwą perłą secesyjnej architektury. Jest to najbardziej znany zabytek Barcelony i jest tak między innymi dlatego, że do dziś nie została ukończona. Sagrada Familia imponuje swoim rozmiarem i konstrukcją, która podobna jest do żywego organizmu. Budzi skrajne emocje i dla niektórych jest ona dziełem sztuki, a dla drugich przykładem braku gustu i czymś przerażającym. Naszym zdaniem jest jednak na tyle wyjątkowa, że zasługuje na miano jednej z piękniejszych świątyń świata, którą warto zobaczyć na własne oczy. Sagrada Familia pełna jest symboli i praktycznie każda jej część coś oznacza.

Borobudur

Borobudur znajduje się na Indonezyjskiej wyspie Jawa w bardzo malowniczej okolicy. Jest to świątynia buddyjska, która otoczona jest dżunglą, która porasta okolicę. Jest to największa tego typu budowla świata i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na Jawie. Historia Borobudur nie jest do końca znana i jest oparta głównie na przypuszczeniach naukowców. Nie wiadomo po co wybudowano świątynie ani kto to zrobił. Z niewiadomych przyczyn została ona także opuszczona niedługo po budowie i zapomniana na wieki. W tym czasie została pokryta roślinnością i była praktycznie niewidoczna. Świątynią zainteresowali się dopiero Europejczycy i w XIX wieku zaczęli ją odkrywać na nowo. Niedługo później świątynia zyskała duże zainteresowanie turystów i zaczęto coraz częściej ją odwiedzać. Dziś jest jedną z najciekawszych i najpiękniejszych świątyń, która przyciąga tysiące turystów każdego roku.

Dodaj komentarz