Czy warto wybrać się do Indonezji – pogoda Indonezja

0

Indonezja, kraj położony wzdłuż równika, jawi się Europejczykom jako odległe, egzotyczne i fascynujące miejsce. Ze względy na odległość i koszty podróży nie była jednak często odwiedzana przez Polaków, co na szczęście zmienia się ostatnimi czasy. Przyjrzyjmy się, kiedy najlepiej odwiedzić ten cudowny kraj.

Zróżnicowana Indonezja pogoda

Kraj ten składa się z ponad 18 tysięcy wysp i rozciąga na długości 5000 km, co sprawia, że jednocześnie na jednej możemy trafić na ulewny deszcz, a na innej słońce ani na chwilę nie zostanie przesłonione przez chmury. Różnice mogą występować również w obrębie jednej wyspy, dzięki czemu nigdy nie możemy być pewni, co Indonezja pogoda będzie miała nam do zaoferowania za chwilę. Sprawia to trudności przy planowaniu, możemy mieć jednak pewność, że podczas podróży nie stracimy całego dnia, moknąc w deszczu. Specyfiką tego rejonu jest bowiem także to, że deszcze nawet ulewne, są krótkotrwałe. Dzięki temu już po chwili możemy znowu cieszyć się słońcem.

Klimat

W Indonezji możemy określić dwa sezony:

– suchy (maj-wrzesień)

– mokry (październik-kwiecień)

W zależności od regionu, różnice między sezonami nimi nie są jednakowe. Na niektórych wyspach mokry objawia się niezbyt długim deszczem pod koniec dnia, gdzie indziej występują powodzie, a w trakcie sezonu suchego prawdziwe susze. Na większości wysp różnice są jednak nieznaczne i pozwalają cieszyć się pobytem przez cały rok.

Kiedy nie jechać?

Indonezja to ogromny kraj, większość osób wybiera się jednak w najbardziej turystyczne miejsca, gdzie w lipcu możemy spodziewać się dużej ilości zwiedzających. Długie kolejki do atrakcji i ojczysty język słyszany często na plaży potrafią skutecznie zepsuć klimat odległej, tajemniczej podróży do niepoznanego jeszcze kraju. Ceny również wzrastają wtedy diametralnie, przez co konieczne będzie sięgnięcie głębiej do kieszeni w tym raczej tanim kraju. Jeśli więc zastanawiamy się kiedy nie jechać nie ma znaczenia Indonezja pogoda, a raczej ilość turystów, która znacznie się różni w ciągu roku.

Czego możemy się spodziewać?

Dość pewna wydaje się temperatura, która oscyluje zwykle w okolicach 25 stopni. Taka Indonezja pogoda wydaje się idealna, jednak ze względu na wysoką wilgotność sięgającą często 90 procent, może dać nam się ona we znaki. Warto również wziąć pod uwagę przy pakowaniu dzienne amplitudy temperatur, które w niektórych regionach potrafią być zauważalne. Konieczne będzie wtedy zabranie czegoś cieplejszego na wieczorny spacer.

Czy warto zatem wybierać się do Indonezji?

Oczywiście! Wprawdzie są miejsca, gdzie aż roi się od turystów, większość kraju jest jednak jeszcze niezadeptana. Warto odwiedzić piękne świątynie rozsiane po całej Indonezji, ale głównym walorem turystycznym jest prawdopodobnie oszałamiająca przyroda i klimat, tak różny od tego, z którym mamy do czynienia w Polsce.

Dodaj komentarz