Dalmacja Środkowa, czyli idealny kierunek podczas urlopu

0

Planujesz wyjazd za granicę, ale nie jesteś zdecydowany na konkretne miejsce? Myślałeś o Chorwacji, ale wciąż zastanawiasz się, który region będzie odpowiedni? Dalmacja Środkowa to miejsce, które zachwyci niejedną osobę! Przekonaj się sam i zaplanuj świetną podróż, aby zobaczyć na własne oczy malownicze wybrzeża https://nawakacje.eu/wczasy/chorwacja/dalmacja-srodkowa/.

Dalmacja Środkowa – na jakie miejsca warto się zdecydować?

Oczywiście wśród najbardziej znanych i chętnie odwiedzanych miast znajdziemy Split, które jest drugim pod względem wielkości miastem w Chorwacji. Całe miasto zlokalizowane jest w pięknej, malowniczej zatoce, która otoczona jest wzgórzami. Jedną z głównych atrakcji tego miasta jest Pałac Dioklecjana. Dawna rezydencja cesarza jest tak sporych rozmiarów, że rozciąga się na całe stare miasto Splitu. Kolejnym wartym uwagi miejscem jest Trogir, którego stare miasto znajduje się na światowej liście UNESCO. Znajdziemy tu klimatyczne, wąskie uliczki wraz z urokliwymi placykami. Kolejnym przystankiem może być miasteczko Omiš, które zachwyca swoją piękną piaszczystą plażą. Wśród wielu atrakcji w tym miejscu znajdziemy między innymi: rejsy łodzią, canyoning czy rafting. Całe miasteczko zachwyca również swoimi pocztówkowymi widokami. Dodatkowo warto wybrać się do miejscowości Brela, która jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Dalmacji Środkowej. Cała okolica jest przepiękna, a plaże uważane są za najładniejsze w tym regionie.

Z czego słynie ten region?

Środkowa część Dalmacji to oczywiście przepiękne wybrzeża, malownicze kurorty oraz wyjątkowe plaże. Region ten posiada sporą liczbę raf koralowych, a także podwodne jaskinie, co czyni go świetną miejscówką do nurkowania. Dodatkowo turyści cenią sobie piękną turkusową wodę, która wygląda wręcz magicznie w towarzystwie pięknych widoków. Malownicze krajobrazy to nie wszystko. Region słynie także z przepięknych miasteczek. Niektóre z nich trafiły nawet na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nic więc dziwnego, że turyści tak chętnie wybierają ten kierunek podróży.

Potrawy w Dalmacji

Ten region słynie ze zdrowych, nietłustych potraw. Najczęściej spotkamy tu ryby i owoce morza, a także jagnięcinę, cielęcinę czy warzywa. Wśród tradycyjnych potraw znaleźć możemy:

  1. marynowany w occie winnym filet cielęcy w sosie własnym z dodatkiem wina, podawany z gnocchi
  2. gulasz z kopytkami
  3. doradę
  4. grillowane podroby, nadziewane w jelito
  5. na deser – kandyzowane skórki pomarańczy (suszone i gotowane w wodzie z cukrem).

Bez wątpienia środkowa część Dalmacji to region warty odwiedzenia. Nie tylko ze względu na przepiękne widoki, lecz także zdrową i smaczną kuchnię. Przekonaj się sam!

Dodaj komentarz