Dziecko w samolocie – o czym musisz wiedzieć

0

Wiele rodzin podróżuje samolotami z dziećmi. W zależności od tego, w jakim wieku jest twoje dziecko musisz przygotować się do takiej podróży w odpowiedni sposób. Tym bardziej, jeżeli planujecie lot samolotem po raz pierwszy. Nie wiesz przecież, jak zareaguje na nowe otoczenie i całą sytuację. Postaramy się pomóc przygotować ci się do takiej wyprawy.

Kiedy dziecko może lecieć w swoją pierwszą podróż

Planując podróż samolotem warto poczekać, aby dziecko skończyło 2 miesiące. Co prawda teoretycznie możemy podróżować już z dzieckiem, które skończyło tydzień, ale ze względu na nie w pełni wykształcony układ oddechowy i układ krążenia myślę, że lepiej jednak poczekać te kilka tygodni.

Pierwsza podróż samolotem powinna odbyć się z jak najmniejszą liczbą przesiadek. Wybierz zatem miejsce wypoczynku z jak najlepszym połączeniem. Warto wziąć pod uwagę wieczorny lot, ponieważ masz szansę na to, że dziecko po prostu prześpi podróż. W przypadku kilkulatków warto jest opowiedzieć prędzej o wszystkim, co was czeka. Opowiedz dziecku o pobycie na lotnisku, o locie samolotem, ustalcie co będzie można robić podczas lotu, a czego nie, zapewnij malucha, że będzie widział niesamowite widoki z góry. Dziecko będzie spokojniejsze wiedząc co go czeka.

Dziecko w samolocie – o czym musisz wiedzieć

Ważną kwestią są dokumenty dziecka, jakie powinniście posiadać. Wybierając się za granicę, maluch musi posiadać paszport albo dowód osobisty. W przypadku lotów krajowych istnieje możliwość podróżowania dziecka za okazaniem aktu urodzenia – to jednak jest zależne od przewoźnika, zatem prędzej dowiedz się, jakie dokumenty są wymagane.

Warto wspomnieć, że dziecko do 2 roku życia podróżuje na kolanach rodziców. W zależności od przewoźnika dzieciom przysługuje lub nie bagaż podręczny. Niektóre z linii lotniczych nie pozwalają na przewóz bagażu ani podręcznego, ani rejestrowanego dla małych pasażerów, inne zaś dopuszczają na zabranie jednej sztuki bagażu podręcznego o wadze do 5 kg. Niektóre z nich pozwalają na bagaż 10 kilogramowy oraz bezpłatne przewiezienie składanego wózka czy fotelika.

Czy dziecko może lecieć samo

Dzieci powyżej 2 roku życia muszą mieć wykupione miejsce w samolocie i oczywiście muszą być pod opieką osoby dorosłej na każdym odcinku podróży. Istnieje możliwość wykupienia asysty personelu pokładowego i wtedy dziecko w wieku od 5 do 12 lat może podróżować samo.

Zanim podejmiesz decyzję o podróży samolotem z dzieckiem pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić wszystkie dostępne opcje przewoźnika, a na pewno zaoszczędzisz sobie nerwów i spokojnie udacie się na wymarzone wakacje.

Dodaj komentarz