Gdzie można pojechać w Polsce – Wyżyna Wieluńska i Wyżyna Krakowsko-Częstochowska

0
Gdzie można pojechać w Polsce – Wyżyna Wieluńska i Wyżyna Krakowsko-Częstochowska

Wiele osób zastanawia się, gdzie można pojechać w Polsce na ciekawą wycieczkę. Zazwyczaj wybiera się najpopularniejsze miasta takie jak Warszawa, Kraków czy okolice Trójmiasta. Jednak nie tylko tam możemy poznać ciekawe zabytki. Polska jest pełna perełek turystycznych i posiada wiele miejsc, które choć mniej znane są równie ciekawe i piękne. Takie miejsca znajdziesz m.in. na Wyżynie Wieluńskiej oraz Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Ruszajmy na wycieczkę po tych cudownych obszarach naszego kraju!

Częstochowa

Jest to najbardziej znane polskie sanktuarium maryjne. Klasztor na Jasnej Górze ufundował w 1382 roku dla paulinów książę Władysław Opolczyk. On także ofiarował cudowny wizerunek Matki Boskiej, zwany Czarną Madonną. Od czasów panowania Zygmunta III Wazy klasztor pełnił także funkcje obronne. Dzisiejszy wygląd klasztoru jasnogórskiego ukształtował remont po wielkim pożarze w końcu XVII wieku. Ołtarz w kaplicy Cudownego Obrazu pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny jest odgrodzony od nawy głównej żelazną XVII-wieczną kratą wykonaną w Gdańsku. Z wotów ofiarnych wykonywane są sukienki do przyozdabiania obrazu. Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Znalezienia Krzyża Świętego otrzymała w XVIII wieku bogaty barokowy wystrój. Gdzie można pojechać w Polsce poza Częstochową? Poznaj kolejne ciekawe miejsca!

Wieluń

Wieluń leży na północnym krańcu pasa jurajskich wyżyn. Zachowały się fragmenty kamiennych murów obronnych z XIV wieku. Brama Krakowska z 1350 roku jest częścią klasycystycznego ratusza z 1842 roku. Parafialny kościół św. Józefa z połowy XVIII wieku pierwotnie był częścią zespołu klasztoru Pijarów. W poklasztornych zabudowaniach znajdują się obecnie urzędy i biura. W dawnym klasztorze Bernardynek jest Muzeum Ziemi Wieluńskiej. W okolicach Wielunia jest zachowanych wiele obiektów zabytkowej drewnianej architektury. W Ożarowie znajduje się drewniany barokowy dwór z połowy XVIII wieku z ekspozycją Muzeum Wnętrz Dworskich. W Gaszynie, Kadłubie, Popowicach, Grębieniu, Łaszewie, Wiktorowie, Wierzbie, Naramicach i Skomlinie podziwiać można drewniane kościoły z XVI-XVIII wieku. Wszystkie są określane mianem „typu wieluńskiego”. Warto je obejrzeć, ponieważ mają wiele uroku.

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd rozciąga się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Do największych zespołów skał należą Skałki Mirowskie, Skały Podlesickie, Rzędkowickie, Kroczyckie, Żerkowickie, Straszykowe i Pomożańskie. Park tworzą też góry: Zborów, Ostrężnik, Chełm i Aleksandra Janowskiego oraz Pasmo Smoleńsko-Niegowonickie. Krajobrazy jakie się tutaj rozpościerają są niesamowite i koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce. Pośród skał i gór wznoszą się ruiny średniowiecznych warowni: Olsztyna, Ogrodzieńca, Mirowa, Bobolic, Rabsztyna i Smolenia. Olsztyn słynie z ruin średniowiecznego zamku z XIV wieku. W centrum dawnego miasta, dziś wsi, stoi barokowy kościół św. Jana Chrzciciela z pierwszej połowy XVII wieku. Atrakcją jest Szopka Olsztyńska eksponowana w zabytkowym XIX-wiecznym drewnianym domu.

Podzamcze, wieś założona u stóp Góry Aleksandra Janowskiego (504 m n.p.m.), pełniło rolę zaplecza dla Zamku Ogrodzieniec. Odbywają się tam imprezy historyczne: Najazd Barbarzyńców i Turniej Rycerski o Miecz Kasztelana Zamku. Warto zobaczyć to fantastyczne wydarzenie, jak i sam zamek. Na górze Birów znajduje się rekonstrukcja drewnianego grodu z XIV wieku.

Olkusz

Olkusz bywa określany mianem Srebrnego Grodu, gdyż był centrum wydobycia rud srebra, cyny i ołowiu. Rynek otoczony jest kamienicami głownie z XVIII i XIX wieku. W kościele św. Andrzeja Apostoła wybudowanym w XIII i XIV wieku, najcenniejszym elementem jest XV-wieczny poliptyk. Górniczą przeszłość przywołuje XVII-wieczny srebrny krzyż gwarków i XVI-wieczna chrzcielnica wykonana z olkuskiego ołowiu. Późnorenesansowe organy, dzieło norymberskiego mistrza Hansa Hummla, nadal cieszą uszy oryginalnym brzmieniem.

Pustynia Błędowska

Zajmuje ona rozległe obniżenie terenu na pograniczu Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej. Jest idealnym miejscem na spokojny spacer. W okresie międzywojennym wojsko polskie organizowało na tym terenie poligony ćwiczebne. Jeśli zastanawiasz się, gdzie można pojechać w Polsce, by spędzić miły, spokojny dzień, Pustynia Błędowska będzie dobrym wyborem.

Ojcowski Park Krajobrazowy

Koniecznie trzeba go odwiedzić. Obejmuje swoim obszarem najbardziej urozmaiconą i najpiękniejszą przyrodniczo krainę Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Najbardziej atrakcyjne są różnorodnie ukształtowane skały, które mijamy tu na każdym kroku. Ich fantazyjne kształty przyczyniły się również do nadania ciekawych nazw, jak np. Skamieniały Wędrowiec, Rękawica, Brama Krakowska czy Maczuga Herkulesa. W parku jest wiele grot i jaskiń, które są schronieniem dla wielu gatunków nietoperzy. Najsłynniejszą jaskinią jest Jaskinia Łokietka, zwana tez Królewską. Podobno kiedyś sam król Władysław Łokietek ukrywał się tu przed ścigającymi go wojskami króla czeskiego.

Tenczyński Park Krajobrazowy

Obejmuje on obszar Garbu Tenczyńskiego, najdalej na południe wysuniętą część Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Mieszczą się tam kamieniołomy eksploatujące surowce skalne: porfiry, dolomity czy sjenity. Do niedawna wydobywano także węgiel kamienny. Urozmaiceniem są malownicze doliny: Mnikowska, Sanki, Rudno, Brzoskwini i Aleksandrowicka. Najpopularniejszym obiektem jest Zamek Tenczyn na Zamkowej Górze (411 m n.p.m.), najwyższym wzniesieniu Garbu Tenczyńskiego. Warto zwiedzić budowlę i poczuć ducha dawnych czasów.

Powyższe propozycje powinny ułatwić ci odpowiedź na pytanie, „Gdzie można pojechać w Polsce na wycieczkę?” To oczywiście tylko niewielki ułamek piękna naszego kraju. Aby poznać więcej ciekawych i malowniczych miejsc Wyżyny Wieluńskiej i Krakowsko-Częstochowskiej spakuj walizkę i wybierz się na wyprawę. Wszechobecne krajobrazy i piękne zabytki sprawią, że będziesz chciał tu wrócić nie raz!

Dodaj komentarz