Jak wyrobić wizę do USA?

0
Jak wyrobić wizę do USA

Stany Zjednoczone Ameryki to wymarzony kierunek podróży dla wielu turystów z całego świata, w tym też z Polski. W końcu kto nie chciałby zobaczyć Wielkiego Kanionu czy przejść się po Alei Gwiazd? Niestety, dla naszych rodaków proces ten wciąż jest znacznie trudniejszy i bardziej kosztowny niż dla większości mieszkańców Europy. Wiąże się to z koniecznością posiadania wizy. Co prawda jej zdobycie nie jest już niemożliwością i większość aplikujących bez problemu ją otrzymuje, ale mimo wszystko stanowi ona pewną dodatkową przeszkodę. Wobec tego jak wyrobić wizę do USA? Ile to kosztuje?

Pierwszy krok – złożenie elektronicznego wniosku

Całą naszą przygodę z podróżą do Ameryki zaczynamy przez złożenie odpowiedniego wniosku za pośrednictwem strony wskazanej przez Konsulat. Najpierw jednak musimy zaopatrzyć się w odpowiednie zdjęcie w formacie elektronicznym. W teorii można je zrobić samemu, jednak jest to na tyle mały wydatek, że lepiej powierzyć to profesjonalnemu fotografowi. Potem czeka nas wypełnienie formularza, w którym będziemy musieli podać szereg informacji osobistych, a także uzasadnić swoją potrzebę wyrobienia wizy. Przyjdzie nam także zapłacić opłatę w wysokości 160$ dolarów. Co ważne, nie jest to opłata za przyznanie wizy, a za same rozpatrzenie naszego wniosku. Nie otrzymamy naszych pieniędzy z powrotem w wypadku negatywnej decyzji konsula, dlatego też przed złożeniem wniosku powinniśmy upewnić się, że mamy duże szanse na otrzymanie wizy, aby niepotrzebnie nie stracić niemałej sumy.

Kto nie dostanie wizy do USA

Wskaźnik odrzuceń wniosków o wizę wśród Polaków oscyluje w okolicach 10%, nie ma więc czego się bać. Odrzuca się przede wszystkim osoby z szemraną przeszłością, karane, a także takie, które podejrzewa się o chęć podjęcia pracy na wizie turystycznej. Jeśli nie skłamaliśmy we wniosku, a także jesteśmy w stanie dostarczyć jasne dowody, że rzeczywiście planujemy jedynie wycieczkę turystyczną (bilety w obie strony, plan podróży, rezerwacje hoteli i tak dalej), to nie powinniśmy mieć żadnego problemu z otrzymaniem wizy. Istotne jest także posiadanie odpowiedniej liczby funduszy, ponieważ niewielkie zasoby finansowe przy tak kosztownej podróży są czerwoną flagą dla ambasady.

Spotkanie z konsulem

Jeśli wszystko poszło dobrze, będziemy mogli umówić się na rozmowę albo w Warszawie, albo w Krakowie. Najprawdopodobniej będzie ona trwała zaledwie kilka minut, podczas których w języku polskim zostaną nam zadane proste pytania odnośnie naszych zarobków, pracy, planów podróży i tym podobnym.

Jak widać, nie ma powodów żeby znacznie obawiać się całego procesu przyznawania wizy. Odpowiedź na pytanie jak wyrobić wizę do USA nie jest wbrew pozorom szczególnie skomplikowana. Najbardziej uciążliwym elementem jest bezzwrotna opłata oraz konieczność osobistego stawienia się na rozmowę.

Dodaj komentarz