Jelenia Góra i jej skarby: czym zachwyca Kościół Łaski

0

Jelenia Góra ma się czym pochwalić, a wśród licznych zabytków tego miasta nie brakuje ciekawych obiektów sakralnych. Jednym z tych najciekawszych jest Kościół Łaski, służący obecnie jako kościół garnizonowy. Dlaczego warto zwiedzić tę świątynię?

Jednym z tych czynników, które uczyniły z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego jeden z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po Jeleniej Górze, są okoliczności jego powstania. Zgodę na budowę świątyni, mającej służyć śląskim protestantom, wydano w 1709 roku. Dzięki temu poddani cesarza Austrii mogli wyznawać swą religię, a jednocześnie gromadzić się na wspólnych nabożeństwach. W Jeleniej Górze do pracy przystąpiono od razu, wznosząc świątynię, która miała zachwycać reprezentacyjnym charakterem. Pracami kierował mistrz Marcin Frantz, przy czym wzorem dla jeleniogórskiego Kościoła Łaski stał się stojący w Sztokholmie kościół św. Katarzyny. W tej oto sposób powstał barokowy kościół, wzniesiony na planie krzyża greckiego. Ozdobiony potężną kopułą, szybko stał się jedną z najważniejszych budowli na terenie Jeleniej Góry.

Ponieważ kościół wznoszono jako reprezentacyjną budowlę, od samego początku dbano o jej wystrój. Efekt? Świątynia ta do dziś zachwyca swym wnętrzem, a znajdujące się w niej dzieła sztuki mogą na każdym zrobić ogromne wrażenie. Na co warto zwrócić uwagę?

Na ołtarz główny oraz na wznoszący się nad nim prospekt ołtarzowy. Autorem ołtarza był miejscowy stolarz Dawid Hilscher. W tym dziele sztuki, pochodzącym z lat 20. XVIII wieku, umieszczony został obraz przedstawiający Chrystusa na Górze Oliwnej. Nad ołtarzem znajduje się prospekt organowy, ozdobiony figurami wykonanymi przez J. J.Urbańskigo. Organy, które można tu zobaczyć, są jednym z najwspanialszych instrumentów muzycznych na Śląsku. Zbudowane w 1727 roku w Berlinie, do dziś zachwycają swoim dźwiękiem w czasie organizowanych w kościele koncertów.

Bez wątpienia na ambonę, którą wyrzeźbiono z jednego bloku piaskowca. Ozdobiono ją płaskorzeźbami, na których przedstawiono m. in. Chrystusa Zbawiciela, Czterech Ewangelistów oraz scenę Zesłania Ducha Świętego. Innym elementem wystroju, któremu warto się uważniej przyjrzeć, jest późnobarokowa chrzcielnica wykonana z niebieskiego marmuru. Zdobią ją alabastrowe płaskorzeźby, przedstawiające wybrane sceny z życia Jezusa.

Wielką ozdobą Kościoła Łaski w Jeleniej Górze są freski. Johann Hoffmann z Głogowa oraz Feliks Antoni Scheffler z Pragi stworzyli tu cykl malowideł, będących ciekawymi przykładami sztuki późnego baroku. Przedstawiono na nich takie sceny, jak Zmartwychwstanie Chrystusa, Wniebowstąpienie, Sen Jakuba, Adoracja Trójcy Świętej oraz Oświecenie Pawła.

Dodaj komentarz