Podróż na krym i półwysep krymski

0
Podróż na krym i półwysep krymski

Półwysep Krymski to obszar należący do Ukrainy, otoczony przez Morze Czarne oraz Morze Azowskie. Został ofiarowany Ukrainie przez Rosję jako symbol zjednoczenia obu państw, dziś większą jego część zajmuje Autonomiczna Republika Krymu, na której czele stoi Prezes Rady Ministrów.

Krym od swych najdawniejszych czasów był świadkiem ważnych wydarzeń historycznych, w XX w. najważniejszym z nich była słynna konferencja jałtańska. Winston Churchill, Franklin Roosevelt ora Józef Stalin podejmowali w 1945 r. w Jałcie decyzje dotyczące powojennego kształtu Europy. Omówiono kwestię niemiecką, ważnym punktem była też kwestia polska. Ustalono granice naszego kraju, w Warszawie powołano Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej.

Na Półwyspie Krymskim można odkryć dużo śladów historii wpływów tatarskich i rosyjskich. Zabytki krymskie są prawdziwą podróżą w czasie. Do najsłynniejszych bez wątpienia należy Pałac Chanów, czyli Bachczysaraj. Jemu to Adam Mickiewicz poświęcił w całości jeden ze swoich „Sonetów krymskich”. Pałac jest miniaturowym miastem, kiedyś o rozległym obszarze, dziś zajmującym jedynie 4 hektary. Bachczysaraj miał być rajskim ogrodem na ziemi, dlatego urządzony został z wielkim przepychem, między wewnętrznymi dziedzińcami znajdują się piękne bogate ogrody z bujną roślinnością i precyzyjnie zaprojektowanymi fontannami. Architektonicznie całość wpasowuje się w stylistykę tatarko-kozacką.

Duże wrażenie na zwiedzających robi też XIX-wieczny Pałac hrabiego Woroncowa, gdzie dziś mieści się wspaniałe muzeum. Uroczym zakątkiem jest Jaskółcze Gniazdo – mały pałacyk umiejscowiony w miniaturowej zatoczce na skraju skały. Dziś znajduje się tu przytulna ukraińska restauracja, oryginalnie budowla powstała jako willa, zyskała miano „Willi Miłości”.

Pobyt na Krymie, szczególnie w okresie wakacyjnym, wymaga zarezerwowania noclegu odpowiednio wcześniej. Szczególnie jeśli wybieramy się do jednego z kurortów nadmorskich, np. do Jałty. Czekają tu na turystów hotele, kwatery prywatne, pensjonaty, gościńce, a także campingi. Standard hoteli jest dość przyzwoity, kwatery znajdują się w domowych przybudówkach, są schludne, mają łazienkę lub miejsce do podstawowej toalety. W wielu miejscach rezerwacji można już dokonać przez Internet.

Dodaj komentarz