Powody, dla których warto odwiedzić Macedonię

0

Macedonia to nieduży kraj położony na Półwyspie Bałkańskim. W dostanie się do tego pięknego kraju trzeba włożyć trochę wysiłku, ale wynagrodzą to czekające w tym kraju atrakcje.

Ochryda – najpiękniejsze miasto Macedonii

Ochryda przyciąga turystów wieloma wspaniałymi zabytkami. Nie bez powodu jest też nazywana Perłą Bałkanów. Miasto położone jest na górskim zboczu, z widokiem na jezioro Ochrydzkie. W 1980 roku to jedno z najstarszych w Europie miast razem z jeziorem zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na malowniczo wsuniętym w głąb jeziora klifie wznosi się imponująca cerkiew pod wezwaniem świętego Jana z Kaneo. Świątynię łączy w sobie styl bizantyjski i armeński. Wnętrze cerkwi jest kameralne, mnóstwo w nim ceramicznych i kamiennych rzeźb. Ulica Klimenta Ochrydzkiego jest główną ulicą miasta zamienioną w deptak. Nie brakuje tutaj małych jadłodajni, w których za naprawdę bardzo niewielkie pieniądze można zjeść lokalne przysmaki. Godna polecenia jest nie tylko sałatka szopska z kozim serem, ale także kebab plate i tavce gravce. Koniecznie też należy spróbować miejscowego wina (szczególnie warto sięgnąć po Tikves) i piwa. W sierpniu w mieście odbywa się festiwal Balkan Music Square.

Bitola – obowiązkowy punkt programu

Położona niedaleko Ochrydy miasto Bitola przyciąga mnóstwo zagranicznych turystów. Jest to najstarsze i drugie co do wielkości miasto Macedonii. Turyści mogą podziwiać antyczne ruiny i budynki z czasów osmańskich. W mieście koniecznie też trzeba zobaczyć cerkiew pod wezwaniem świętego Dymitra. Świątynia z zewnątrz wygląda bardzo niepozornie, ale w środku kryje prawdziwy skarb – unikalny drewniany ikonostas.

W stolicy Macedonii Skopje

Skopje leży nad rzeką Wardar. W 1963 roku miasto zostało zniszczone przez silne trzęsienie ziemi. Odbudowani je między innymi z pomocą polskich architektów. Symbolem miasta jest kamienny most zbudowany w czasach osmańskich. Złożony z 12 łuków spina położone na dwóch brzegach Wardaru części miasta. W Skopje warto zobaczyć ruiny cytadeli z XV wieku, dawną łaźnię, zbudowaną w XVII wieku cerkiew Sveti Spas.

Do Skopje można dolecieć z kilku europejskich miast. Inna opcja to lot z Warszawy do położonych w Grecji Salonik, skąd kursują liczne busy do stolicy Macedonii Skopje. Przejazd z Salonik do Skopje trwa około czterech godzin. Przy pobycie do 90 dni oraz przy tranzycie nie jest wymagana wiza. Być może trudności z dotarciem do Macedonii sprawiają, że kraj ten jest odwiedzany przez nielicznych turystów.

Dodaj komentarz