Puławy i ich atrakcje: co warto zobaczyć?

0
Puławy i ich atrakcje: co warto zobaczyć?

Puławy kuszą cennymi zabytkami, w wycieczki po ich terenie będą nie lada gratką dla tych, którzy chcą spędzić wolny czas w otoczeniu cennych pamiątek oraz niezwykłych dzieł sztuki. Co można zobaczyć w tym miejscu? Jakie atrakcje najskuteczniej przyciągają do Puław turystów z całego kraju?

Z wizytą w pałacu Czartoryskich

Puławy to przede wszystkim piękny pałac – cenna pamiątka po rodzinie Czartoryskich, której z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Ta okazała rezydencja powstała w XVII wieku dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i początkowo była budowlą o typowo obronnym charakterze. Z czasem panami Puław stali się Czartoryscy, dzięki którym pałac został przebudowany. Szczególnie wielkie zasługi miała tu Izabela Czartoryska, dzięki której Puławy są dziś doskonale znane w całym kraju. Dzięki Izabeli i Adama Kazimierza Czartoryskich Puławy stały się jednym z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego w XVIII/XIX wieku, były też ważnym ośrodkiem myśli niepodległościowej. Adam Jerzy Czartoryski – syn Izabeli i Adama Kazimierza, zapisał się na ten przykład w dziejach Polski jako aktywny uczestnik powstania listopadowego, a następnie ważny działacz na emigracji.

Spacerkiem przez park: co warto zobaczyć?

Puławy to nie tylko piękny pałac oraz zbiory muzealne, które udało się zgromadzić w jego murach. To również wspaniały park, który dla miłośników zieleni może się okazać atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Park ten kusi ciekawymi gatunkami drzew, w których gronie nie brak okazów o pomnikowych rozmiarach, oraz alejki spacerowe, dzięki którym można dotrzeć do wielu ciekawych budowli. Domek Gotycki z początku XIX wieku, Domek Żółty, w którym przebywał car Aleksander II, Domek Grecki oraz Brama Rzymska – oto przykładowe atrakcje, z jakimi można się spotkać podczas spaceru po parku w Puławach. 

Najważniejszym zabytkiem na jego terenie jest jednak Świątynia Sybilli – piękna budowla, której w trakcie wycieczki po Puławach nie można pominąć. Świątynia ta została zbudowana w latach 1798-1801 według projektu Aignera, a jej wzorem stała się antyczna świątynia Westy w Tivoli pod Rzymem. W dziejach polskiej kultury obiekt ten zapisał się przede wszystkim jako siedziba pierwszego muzeum na ziemiach polskich, które powstało tu w 1801 roku dzięki Izabeli Czartoryskiej.

Puławy są miejscem wyjątkowym z kilku względów. Czekające tu zabytki to cenne dzieła sztuki, które wspólnie tworzą jedyną ze swoim rodzaju kolekcję. Kto znajdzie tanie noclegi w Puławach, ten dodatkowo będzie mógł cieszyć się pięknem okolicy oraz urządzać wycieczki do takich miejscowości, jak Bochotnica czy pobliski Kazimierz Dolny.

Puławy – miasto, które oświeca duszę

Puławy to miasto, które oświeca duszę. Ma wiele do zaoferowania. Od architektury, po historię, piękną przyrodę i oczywiście ludzie są równie czarujący.

Puławy to jedno z najlepszych miast w Europie i jednocześnie najpiękniejsze miasto w Europie. Piękno tego miasta tkwi w jego różnorodności i wyjątkowości. Od starych kościołów po nowoczesne drapacze chmur, od starożytnych cmentarzy po galerie sztuki współczesnej, od zabytkowych budynków po nowoczesne centra handlowe – jest tu wiele rzeczy do zobaczenia.

Puławy mają wszystko, czego potrzeba do niesamowitych wakacji: światowej klasy hotele, restauracje z gwiazdkami Michelin w menu, muzea z wyjątkowymi eksponatami i wystawy z wysokiej jakości wydarzeniami kulturalnymi.

Najlepsze rzeczy do zrobienia w Puławach, które sprawią, że będziesz chciał je odwiedzać raz za razem?

Puławy to nie tylko miasto w Polsce, to miasto, które ma wiele do zaoferowania. Od 1999 roku jest stolicą województwa świętokrzyskiego. Oznacza to, że w tym mieście jest wiele rzeczy do zrobienia i zobaczenia. Jeśli więc planujesz odwiedzić Puławy, to powinieneś wiedzieć, co warto zobaczyć i zrobić, aby móc wracać do tego miasta raz za razem. Puławy to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce i Europie. Otrzymał tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury” na rok 2019 przez UNESCO. Najlepszym sposobem na poznanie Puław będzie spacerowanie po ich ulicach lub zwiedzanie licznych muzeów i galerii. Koniecznie odwiedź:

  1. Ratusz;
  2. Słynna dzwonnica kościoła św. Bartłomieja;
  3. Muzeum Budownictwa Ludowego i Kolekcja Etnograficzna Puław;
  4. Muzeum Osadnictwa i Rozwoju Polski w Puławach;
  5.  „Łukasz Górecki”.

Puławskie Opowieści – najważniejsze porady na jeden dzień w Puławach

Puławy to miasto w centralnej Polsce, znane ze swojego starego miasta i Bramy Puławskiej. Został założony w 1333 roku przez Kazimierza III Wielkiego i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przyjedź tam wcześnie, aby uniknąć tłumów i upewnij się, że z łatwością dostaniesz się do jednego z muzeów. Nie spiesz się zwiedzając miasto – nie chodzi tylko o chodzenie do muzeów!

Co warto zobaczyć w Puławach – 3 wskazówki przed wizytą w najstarszym mieście Polski

Puławy to najstarsze miasto w Polsce. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1138 roku i ma długą historię, sięgającą X wieku.

  1. Ratusz Staromiejski Stary Ratusz to piękny budynek z XV wieku. Warto zobaczyć jego posadzkę, którą zdobią mozaiki i obrazy z różnych epok. Można również zobaczyć rzeźbę króla Zygmunta III, który podarował swoją koronę na budowę budowli.
  2. Rynek. Rynek to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Puławskiej Starówki. Został zbudowany w okresie renesansu i ma imponujący widok z trzech stron: z jednej strony widać kościół, z drugiej stary pałac z renesansowy pałac.
  3. Ratusz Staromiejski. Warto zobaczyć piękną gotycką architekturę Ratusza Staromiejskiego, który powstał w 1484 roku ze wspaniałą wieżą wykonaną z wapienia i cegły. Posiada ciekawe freski i eksponuje cenne dokumenty historyczne, m.in. średniowieczne kroniki, w tym jedną stworzoną w 1377 r. przez Jana Długosza, fundatora
  4. Nie zapomnij spróbować lokalnych przysmaków!

Dodaj komentarz