Sarajewo – co warto zobaczyć

0

Sarajewo to stolica Bośni i Hercegowiny, w której można dostrzec wiele odrębności kulturowych. Podziw budzi fakt, że w jednym mieście można spotkać tak wielu różniących się od siebie ludzi. Samo miasto również zadziwia różnorodnością – w jednej chwili spacerujesz spokojnie po malowniczych uliczkach, a już za moment czujesz się jak w górach. Duża część miasta leży bowiem na stromych stokach, co wpływa na jego całokształt. Co warto zobaczyć w Sarajewie? Mamy kilka propozycji.

Co warto zobaczyć? Bascarsija czeka na każdego!

Dla wielu ludzi Sarajewo mimo swojej różnorodności wydaje się być niezbyt atrakcyjne. Zanim zdecydują się na odwiedzenie tego miasta, zastanawiają się co warto zobaczyć i czy w ogóle tam jechać. Warto! Sarajewo ma kilka ciekawych miejsc, a jednym z nich na pewno jest Baščaršija. To miejsce jest wspominane w każdym przewodniku, zatem i my zachęcamy do jego odwiedzenia. Bascarsija to znajdujący się na planie okręgu rynek – od wieków było to główne miejsce handlu w Sarajewie. Obecnie również służy do tych celów, jednak z biegiem lat zyskał na popularności i stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Jest to także miejsce spotkań mieszkańców Sarajewa. Warto przyjść tu i w jednej z kawiarenek zamówić poranną kawę w tygielku. Każdy kto jej spróbował zgodnie twierdzi, że ma ona wyjątkowy, niespotykany nigdzie indziej smak. Podczas delektowania się niezwykłym smakiem możecie dostrzec spokój, jaki tutaj panuje. Nikt się nie śpieszy, wszyscy są wyjątkowo zrelaksowani i ma się wrażenie, jakby czas płynął tu zwyczajnie wolniej. Idealne miejsce na udany początek dnia. Pośrodku deptaku widać drewnianą budkę – Sebilj. Jest to studnia, będąca pozostałością po jednym z pierwszych wodociągów w Europie. Możecie napić się wody ze studni korzystając z jednego z jej kraników – jak najbardziej nadaje się ona do picia! Podobno ten, kto napije się wody z Sebilj nigdy nie zapomni Sarajewa.

Co warto zobaczyć? – Meczet

Meczet, a raczej meczety, bo jest ich tutaj kilkanaście – to miejsca, które warto zobaczyć. Najbliżej miejsca, w którym piliście poranną kawę leży Baščaršijska džamija. Jest to meczet pochodzący z XVI wieku, który słynie z doskonałej akustyki. Warto udać się także do Gazi Husrev-bega – meczetu pochodzącego z 1530 r. Jest on jednym z najbardziej okazałych sakralnych budowli muzułmańskich na Bałkanach. Przed budowlą znajduje się okazała studnia šedrvan, a po bokach meczetu stoją dwa budynki. Są to turbety, czyli mauzolea, które pochodzą z XVI w, a w jednym znajdują się szczątki tureckiego fundatora meczetu, od którego pochodzi jego nazwa. Pamiętajcie, że kobiety wchodząc do meczetu muszą mieć zakryte nogi i ramiona, a w wielu przypadkach także włosy. Na wszelki wypadek noście ze sobą nakrycie głowy – najlepiej chustę, którą dokładnie się okryjecie.

Co warto zobaczyć? Czas na relaks w Sarajevskiej Pivarze!

Wypicie dobrego piwa to dobry pomysł na odprężenie po zwiedzaniu. Sarajevska Pivara to nic innego jak regionalny browar. Nie, żebyśmy nakłaniali do upojenia alkoholowego, ale to miejsce jest naprawdę wyjątkowe. Nie tylko smak piwa jest tutaj wspaniały. Miejsce samo w sobie posiada niebanalny urok – wnętrze jest okazałe i bardzo stylowe. Całość dopełniona jest cudowną muzyką, graną na żywo.

Sarajewo ma wam do zaoferowania jeszcze wiele innych atrakcji. Mamy nadzieję, że powyższe propozycje zachęciły was do odwiedzenia stolicy Bośni i Hercegowiny i zdecydujecie się na wyjazd.

Dodaj komentarz