Szokujące rytuały na wyspie Bali
Indonezyjska wyspa Bali oferuje turytom nie tylko niezapomniane atrakcje, rajskie plaże i piękną przyrodę. Na szczególną uwagę zasługują również lokalne rytuały i tradycje. To właśnie dzięki nim można poczuć klimat tej wyspy i poznać, choć część bogatej kultury balijskiej. Wycieczka na Bali może być naprawdę emocjonująca i warto znać, choć kilka rytuałów, które są charakterystyczne dla tamtejszych stron. Jednak musisz wiedzieć, że nie wszystkie z nich są wesołe i normalne dla przeciętnego Europejczyka. Oto najbardziej szokujące balijskie rytuały, które mogą Cię zaskoczyć.
Obrzędy pogrzebowe z Trunyan
Jeśli wiesz jak przebiegają obrzędy pogrzebowe na Sulawesi w dolinie Tana Toraja to z pewnością wiesz też, że Indonezyjczycy podchodzą nieco inaczej do pogrzebu niż Europejczycy. To, co dla nas może być szokujące, a nawet niedopuszczalne dla Indonezyjczyków jest częścią ich tradycji i nie widzą w tym nic złego. Podobnie jest we wiosce Trunyan na Bali. Tam, zamiast chować zmarłych pod ziemią czy kremować przyjęto inny sposób ich pochówku.
Mianowicie ciała zmarłych osadza się na ziemi, która otacza wielkie drzewo znajdujące się we wsi. Następnie w tym miejscu odbywają się modlitwy i obrzędy pogrzebowe. Jest to kilkunastu wieczna tradycja, którą potwierdzają setki czaszek i ludzkich kości, które otaczają drzewo. Co ciekawe nie wiąże się to z nieprzyjemnymi zapachami w całej wiosce. Enzymy, które produkuje drzewo, mieszają się z tymi, które wydają z siebie ciała, mieszają się ze sobą, a nieprzyjemny zapach jest neutralizowany. Być może to właśnie z tej przyczyny wybrano właśnie to miejsce.
Ngurek
Dla Indonezyjczyków bardzo ważna jest religia i tradycyjne obrzędy. Jednym z nich jest Ngurek, który polega na samookaleczeniu ciała. To, co w naszej kulturze uważane jest za objaw problemów psychicznych, dla mieszkańców Bali jest sposobem na skrają demonstracje swojej wiary w Boga. Ludzie, którzy praktykują ten rytuał, wierzą, że Bóg ochroni ich przed krzywdą, bólem i cierpieniem, nawet jeśli Ci spróbują się przebić włócznią, dźgnąć lub w inny sposób spowodować uszczerbek na swoim ciele i zdrowiu. Takie rytuały często odbywają się na ulicy. Mieszkańcy Bali są już w pewien sposób do tego przyzwyczajeni w przeciwieństwie do turystów, których taki widok może przerazić.
Ceremonia usuwania zębów
Do tej ceremonii przystępują dojrzali mieszkańcy Bali i znana jest też pod nazwą Mepandes. Prowadzi się ją po to, aby pozbyć się wad typowych dla ludzi takich jak chciwość, pożądanie, złość i zazdrość. Zęby przednie młodych uczestników ceremonii są zbierane przez starszych jako symbol przemiany. Taka ceremonia kończy się modlitwą o błogosławieństwo.
Wycieczka na Bali i oglądanie któregoś z tych rytuałów nie jest raczej zarezerwowane dla plażowiczów i osób, które przyleciały do Indonezji, aby się zrelaksować. Jest to jednak coś, co jest symbolem tego miejsca i warto wiedzieć, że coś takiego ma miejsce w XXI wieku.