Tam, gdzie żyją renifery

0
Wisła - dlaczego warto się tu wybrać?

Laponia, znana również jako Kraina Świętego Mikołaja, skrywa pod puszystym śniegiem wiele atrakcji, o których warto wiedzieć, planując niezapomnianą i niezwykłą podróż po Finlandii, Norwegii i Szwecji. Te niezwykłe miejsce to prawdziwa gratka dla fanów podróży, zarówno w młodszym, jak i starszym wieku. Taka wycieczka bez wątpienia obudzi dziecko w każdym podróżniku.

Wioska Świętego Mikołaja

Kto z nas jako dziecko nie marzył o tym, by odwiedzić Świętego Mikołaja w jego mroźnej, ale niesamowicie kolorowej i pięknej wiosce? Poczuj w sobie ponownie dziecięcą radość i osobiście złóż mu radosną wizytę.

Adres Świętego Mikołaja został wykreowany przez “Wuja Markusa”, przedwojennego fińskiego prezentera radiowego, według którego góra Korvatunturi, sąsiadująca z Rosją (w tłumaczeniu „Wzgórze-Ucho”), miałaby wysłuchiwać świątecznych życzeń dzieci z całego świata, skąd Święty Mikołaj mógł je spełniać. Historia jednak wymusiła w tym miejscu zmiany, ponieważ po wojnie fińsko-sowieckiej w 1940r., wzgórze stało się punktem granicznym, a wioskę przeniesiono do Rovaniemi.

Dzisiaj na adres w Rovaniemi przychodzą rocznie setki tysięcy listów od dzieci oczekujących spełnienia ich największych marzeń. Korespondencja pochodzi z każdego zakątka świata, jednak najwięcej listów wysyłają mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Japonii czy Chin. Do tego grona zaliczyć można również Polskę. Co ciekawe na poczcie w Rovaniemi znajdziemy pomocników Mikołaja, czyli elfy! To one zajmują się segregacją korespondencji i stawianiem stempli.

Z samym Mikołajem możemy spotkać się tak naprawdę w dowolnym czasie w ciągu roku, nie tylko w okresie świątecznym. W tym celu musimy jednak ustawić się kolejce i poczekać na przyjęcie przez Świętego Mikołaja. Możemy z nim porozmawiać i zrobić sobie zdjęcie. To bez wątpienia doskonała pamiątka i jednocześnie wspaniałe przeżycie dla dziecka. Atmosfera panująca w wiosce jest niezapomniana i magiczna. Świąteczny klimat panuje tutaj przez cały rok!

Punktem obowiązkowym na mapie Rovaniemi jest przejażdżka z reniferami. Oczywiście renifery żyją tu zarówno dziko w stadach (z tego względu na drogach można zobaczyć znaki ostrzegawcze „uwaga renifer”) ale i w zagrodach hodowlanych. Dzięki tym zwierzętom urządzane są wyścigi na saniach i wyścigi reniferów z narciarzami. Jeśli jednak z jakiegoś powodu wolisz podziwiać ich piękno z daleka, możesz wybrać towarzystwo psów husky, biorąc udział w ich zaprzęgach. Mroźna okolica oferuje jednak o wiele więcej zimowych atrakcji, szaleństwo na łyżwach, pobyt w prawdziwym igloo i noc na lodowych łóżkach, wprowadzą każdego w świąteczny, zimowy nastrój. Nieopodal znajduje się również Santa Park ze Szkołą Elfów i piekarnią „Pana Imbira”.

Aktywnie na stoku

Ylläs to góra położona w północnej Finlandii, gdzie mieści się popularny ośrodek narciarski, posiadający 330 km narciarskich tras biegowych, z czego 38 km to trasy oświetlone. W tym raju dla osób lubiących spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu, znajduje się 61 stoków narciarskich i 29 wyciągów. Wśród wszystkich stoków znajduje się jeden z najdłuższych w całej Finlandii, który osiąga długość aż 3 kilometrów. Każdy znajdzie coś dla siebie – dostępne są tutaj zarówno łatwe, jak i trudniejsze trasy.

Tam, gdzie żyją renifery

Kolorowe światła Arktyki

Zorza polarna, nazywana również “kapryśną panią”, widoczna jest za kołem podbiegunowym od września do marca. Niestety nie da się stuprocentowo przewidzieć jej wystąpienia, dlatego warto umilić czas oczekiwania dodatkowymi atrakcjami, jakie oferuje zimowa aura, czyli safari zaprzęgiem reniferowym, skuterem śnieżnym, czy też objazd busem po najlepszych punktach widokowych dla amatorów spokojniejszych i bardziej komfortowych atrakcji. Osoby o niezłomnym charakterze, poszukujące silnych wrażeń, mogą pokusić się o kemping na pustkowiu, spędzając arktyczną noc w namiocie.

Fani mniej ekstremalnych rozrywek mogą spędzić czas w tradycyjnej saunie fińskiej, która jednak znajduje się w dosyć niestandardowej formie, czyli gondoli. Osoby, które zdecydują się na taki sposób spędzenia czasu mogą liczyć na 2-godzinną podróż, podczas której możliwe będzie podziwianie wspaniałych widoków.

W tym miejscu warto również wspomnieć o wspaniałej wiosce lodowej, czyli Lainio Snow Village, gdzie bez wątpienia widoczny jest typowy klimat Laponii. Dlaczego wioska “lodowa”? Ponieważ znajdujące się w niej zabudowania (hotel, bar, restauracja) są w całości wykonane z lodu i śniegu. Brzmi niesamowicie, prawda? Cudownie dobrane oświetlenie tworzy nieprawdopodobnie urzekający nastrój. Dzieci mogą natomiast liczyć na gwarantujące zabawę śnieżne zjeżdżalnie.

Jak widać, Kraina Świętego Mikołaja może zauroczyć nie tylko dzieci. Jest to idealne miejsce dla amatorów chłodniejszych temperatur, aktywnych zimowych sportów, pięknych widoków i szalonych atrakcji.

Więcej znajdziesz na: https://martynasoul.com

Dodaj komentarz