Już od lat Bali, jedna z wielu wysp Indonezji, cieszy się niezmiennie popularnością wśród podróżników z całego świata. Jest wiele unikalnych atrakcji, które przyciągają do tego magicznego miejsca, a niewątpliwie jedną z nich są wulkany http://duabenua.com/pl/blog/wulkany-na-bali/. Bali może poszczycić się dwoma aktywnymi wulkanami: Gunung Agung (Góra Agung) i Gugung Batur (Góra Batur). Zdecydowanie największą uwagę przyciąga drugi z nich, zwany także Wulkanem Kintamani.

Gunung Agung

Góra Agung sięga 2997 metrów nad poziomem morza, co czyni ten wulkan najwyższym punktem całej wyspy. Jest on nie tylko elementem lokalnego wystroju, ma bowiem realny wpływ na otaczający go klimat. Chmury deszczowe nadchodzą z zachodu, a Agung zabiera z nich wodę, przez co jego zachodnia strona jest zielona i bujna, a wschodnia – sucha i pusta. Z daleka mogłoby się wydawać, że góra jest perfekcyjnym stożkiem mimo tego, że występuje w niej bardzo duży i głęboki krater. Od czasu do czasu wypuszcza on z siebie dym i pył. Najsłynniejsza erupcja tego wulkanu nastąpiła w roku 1963, po ponad stuletniej nieaktywności. W jej wyniku zniszczone zostało wiele wiosek w promieniu 15 kilometrów od wulkanu, a życie straciło ponad 1000 osób. Ostatnia erupcja, jednakże na znacznie mniejszą skalę, miała miejsce w 2019 roku.

Gunung Batur

Jedną z największych atrakcji Bali jest możliwość wspięcia się na górę Batur, zwłaszcza o poranku, kiedy to można natrafić na szczególnie piękny widok wschodzącego słońca. Czynność ta może zająć około trzy godziny, więc turyści powinni być odpowiednio przygotowani na taki wysiłek. Szczególnie zalecane jest skorzystanie z usług przewodnika dla własnego komfortu i bezpieczeństwa. Wulkan Batur jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów Indonezji – małej erupcji można spodziewać się zazwyczaj raz na kilka lat. W związku z tym zanim zaplanujesz wycieczkę sprawdź, jaki jest obecny poziom aktywności wulkanu. Jednak nie samym wulkanem Góra Batur stoi. W okolicy znajduje się także przepiękne i idealne do połowu ryb Jezioro Batur, a także liczne małe wioski oferujące ciekawe atrakcje, na przykład gorące źródła czy tradycyjne świątynie. Każdy z pewnością będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.

Dwa aktywne wulkany znajdujące się na Bali nie bez powodu są tak chętnie odwiedzane przez turystów. Niewiele miejsc na ziemi może równać się pięknym widokom, które można tam znaleźć, a dla wielu wspinanie się na górę Batur może okazać się wspaniałą rozrywką i niemałym wyzwaniem. Są to z pewnością atrakcje, które warto zobaczyć chociaż raz w życiu.

Dodaj komentarz