Wymarzone wakacje – urlop na łonie natury

0

Żary to niewielkie miasto położone w województwie lubuskim, na południowym skraju Wału Trzebnickiego, we wschodniej części regionu Wzniesienia Żarskie. Jest to stara miejscowość, która prawa miejskie otrzymała już w 1260 r., choć pierwsze wzmianki o niej pochodzą z roku 1007 r. Do dziś na terenie miasta, mimo zawieruchy wojennej, zachowało się wiele zabytków architektury. Niektóre z nich zostały wpisane na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W Żarach pozostał również średniowieczny układ urbanistyczny, który należy dziś do rzadkości.

Wakacje – chwila oddechu i odpoczynek od wielkomiejskiego pędu

Turyści, którzy chcieliby choć na chwilę zatrzymać się w tej niewielkiej miejscowości, nie będą mieli problemów ze znalezieniem noclegów. Pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne oferują noclegi w Żarach, a także jego okolicach, o różnym standardzie. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli marzy nam się wypoczynek na łonie natury, z dala od wielkomiejskiego zgiełku, Żary i przylegające do niego osady spełnią nasze oczekiwania. Możemy liczyć na wygodne, całoroczne, gustownie urządzone pokoje, a także na wyśmienitą polską kuchnię.

Gratka dla fanów historii

Okolice miasta pełne są urokliwych zakątków, jak choćby położony w niewielkiej odległości Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa. Dla turystów zafascynowanych historią, Żary stanowią nie lada gratkę architektoniczną. Obowiązkowym punktem zwiedzania miasta powinny być pozostałości murów obronnych  z XIV/XVI wieku, które zostały częściowo odrestaurowane. Do najstarszych i zarazem najcenniejszych zabytków żarskiej starówki należy kamienna dzwonnica z przełomu XIV i XV wieku. Mieści się ona przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Do jej budowy użyto kamieni łączonych zaprawą kamienno-piaskową i pełniła ona onegdaj funkcje obronne. Z kolei majestatyczna wieża wartownicza znajdująca się również przy ww. kościele, stanowiła część obronną Bramy Dolnej, prowadzącej do miasta od wschodu.

Będąc w Żarach powinno się koniecznie zobaczyć Zamek Dewinów. Został on wybudowany na miejscu dawnego grodu obronnego nad rzeką Żarką w XIII w. Jego architektoniczna forma, która łączy w sobie elementy gotyku i renesansu, zachowała się do dnia dzisiejszego. Niestety można go oglądać jedynie z zewnątrz, a prace remontowe mające przywrócić świetność i blask dawnych czasów, mają się dopiero rozpocząć.

Odpoczynek w klimatycznych wnętrzach

Po męczącym dniu, pełnym wrażeń, chętnie powrócimy do zacisznego, spokojnego miejsca na wypoczynek. Noclegi Żary to naprawdę dobry pomysł, bowiem wszystkie perełki architektoniczne są w zasięgu ręki. Klimatyczne miasteczko jest ciekawym miejscem i warto się tu zatrzymać choć na jedną noc.

Dodaj komentarz