Zwiedzanie Włoch – nieoczywiste miejsca warte odwiedzenia

0

Włochy to jeden z najczęstszych kierunków europejskich wojaży, jaki obierają Turyści. Ten słoneczny kraj na południu Europy kusi nie tylko smaczną kuchnią, pięknymi nadmorskimi pejzażami i ogromem zabytków. Poza najbardziej popularnymi punktami podróży warto odwiedzić te mniej znane, a równie piękne.

Nietypowe zwiedzanie Włoch

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że Włochy mają do zaoferowania dużo więcej niż Wenecję, Rzym i Mediolan. W osobnym artykule zamieściliśmy informacje o Koloseum. Zwiedzaniu Włoch towarzyszy zawsze poznawanie nowych smaków, a tych najbardziej włoskich nie znajdziemy w turystycznych kurortach. Niestety żadne biuro podróży nie zaoferuje tego, co można zobaczyć, wybierając się do Włoch na własną rękę. Decydując się na podróż po słonecznej Italii najlepiej zacząć planowanie podróży od rozłożenia mapy. Jeśli nie miasto, to co? Wzrok od razu wędruje w stronę plaż i nadmorskich kurortów. Nie tym razem!

Ta podróż będzie zupełnie inna. Cel wyprawy – jezioro Garda. I tutaj pojawia się zwątpienie i mnóstwo pytań. Po co wybierać się na zagraniczne wakacje, by spędzić je nad jeziorem? Jakie atrakcje mogą oferować małe miasteczka dookoła jeziora? Czy warto jechać taki kawał drogi? Warto.

Najpiękniejsze miejsca wokół Jeziora Garda

Jezioro Garda to największe i najczystsze jezioro we Włoszech, leży na północy kraju i jest otoczone szczytami gór. Książkowy opis w najmniejszej części nie oddaje jego piękna. Krystalicznie czysta woda, kąpiele z widokiem na górskie szczyty, magiczne wschody i zachody słońca i możliwość spędzenia każdego dnia w innej miejscowości. Dookoła jeziora biegnie malownicza trasa, przebiegająca między małymi, włoskimi miasteczkami, a w każdym z nich znajdziemy kawałek żwirowej lub kamiennej plaży. Najlepszym sposobem jest zwiedzanie wszystkich po kolei, jeden dzień w zupełności wystarczy na jedną miejscowość. To będą niezapomniane wakacje.

Co warto zobaczyć?

  • Sirmione – niewielkie miasteczko, położone na półwyspie na jeziorze Garda. Wejściem do miasta jest okazała brama, za którą znajduje się niewielki, średniowieczny zamek z punktem widokowym, a tuż za nim historyczne centrum miasta pełne zieleni. Idąc spacerem po wąskich uliczkach, z przystankiem na pyszne lody, dociera się do imponującej, kamiennej plaży.
  • Lazise – mała miejscowość otoczona murami średniowiecznego zamku, z jednej strony posiada port, a z drugiej niewielki zamek pośrodku mnóstwa urokliwych uliczek.
  • Bardolino – malownicze miasto słynące z produkcji wina i oliwy, idąc deptakiem wzdłuż jeziora, dociera się wprost do muzeum oliwy w centrum miejscowości, tuż obok znajduje się sklep z tamtejszymi specjałami. Można wybrać się też na wycieczkę do okolicznych winnic.
  • Navene – niepozorna wieś nad jeziorem Garda, w której znajdują się piękne, niemal puste plaże z widokiem na góry, na których w słoneczny dzień można się zrelaksować, a po zachodzie słońca obserwować popisy miłośników kitesurfingu.
  • Malcesine – małe miasteczko portowe i dawna wioska rybacka, z mnóstwem wąskich uliczek pełnych kawiarenek i restauracji. Można tutaj wsiąść do kolejki linowej, która prowadzi na szczyt Monte Baldo, a jej obracające się w trakcie jazdy wagoniki pozwalają na obserwowanie zapierających dech widoków.
  • Tratte Spino – to cel wycieczki kolejką z Malcesine, górska wioska z wieloma szlakami z widokiem na jezioro Garda.
  • Limone sul Garda – miasteczko wciśnięte między skały, słynące z upraw cytryn, jest początkowym punktem ścieżki pieszo-rowerowej zawieszonej na skałach i biegnącej wzdłuż brzegu jeziora.
  • Peschiera del Garda – miejsce wpisane na listę UNESCO, w którym jezioro Garda łączy się z rzeką Mincio, składa się z kilku wysepek i wygląda jak miniaturowa Wenecja.
  • Riva del Garda – miejsce, w którym kręcono jedną ze scen filmu o Jamesie Bondzie z Danielem Craigiem, pełne kolorowych budynków, punktów widokowych i dużych plaż, z wieżą zegarową, Bastionem i promenadą w centrum.

Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie oferuje okolica. Pewne jest, że nad jeziorem Garda każdy znajdzie coś dla siebie i warto rozpocząć zwiedzanie Włoch od wycieczki wokół jeziora.

Dodaj komentarz