Czy Egipt jest bezpieczny dla turystów?

0

Kraje takie jak Tunezja, Egipt czy Turcja już od dłuższego czasu są bardzo chętnie odwiedzane przez Polaków. Wiąże się to między innymi z atrakcyjnymi cenami, sprzyjającą pogodą i wysokiej klasy kurortami dla turystów. Jest jednak także druga strona medalu, która zniechęca niektórych od wybrania się właśnie w te rejony. Wszystkie z tych państw mają problemy z utrzymaniem bezpieczeństwa wewnętrznego, czy to z powodu starć bojówek z policją czy ataków terrorystycznych. Nie dziwią więc pytania o to, czy Egipt jest bezpieczny dla turystów. Nie jest jednak łatwo udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Zagrożenia w Egipcie

Niestety, głównymi celami terrorystów są na ogół miejsca, które po pęczki wypchane są ludźmi. Są to główne ulice, zabytki, muzea, dworce kolejowe, lotniska, a nawet obiekty będące w trakcie ruchu, na przykład autobusy wycieczkowe. Co dość oczywiste, właśnie w takich lokacjach jest także najwięcej turystów. Nie można więc udawać, że zagrożenie nie istnieje. Z pewnością utrudnia ono zwiedzanie i jeśli to jest naszym głównym celem podczas wyjazdu do Egiptu, lepiej jest drugi raz przemyśleć swoją decyzję. Najbezpieczniej jest w kurortach, więc jeśli będziemy przez większość czasu przebywać w środku, nic nie powinno nam grozić. Jeśli jednak przypomnimy sobie zamach terrorystyczny dokonany klika lat temu w tunezyjskim kurorcie, okazuje się, że i w hotelu może nie być do końca bezpiecznie. Mimo wszystko sytuacja ustabilizowała się obecnie do tego stopnia, że ryzyko jest minimalne, wręcz nikłe, zwłaszcza przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.

Jak uchronić się przed niebezpieczeństwem w Egipcie

Kluczowe jest przede wszystkim unikanie wcześniej wspomnianych stref zagrożenia. Do tego należy korzystać tylko z usług renomowanych i certyfikowanych biur podróży, aby być pewnym, że w razie jakiegokolwiek zagrożenia otrzymamy niezbędną pomoc. Dobrym pomysłem jest także zapoznanie się z listą ostrzeżeń dla turystów udających się za granicę opublikowaną na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Cały czas możemy tam znaleźć informację na temat aktualnego stopnia zagrożenia w danym kraju, a także do rejonów, do których lepiej się nie udawać, o ile nie ma absolutnej konieczności. Jeśli wybierzemy kurort w miejscu uznanym za MSZ za stosunkowo bezpieczne, a do tego znajdziemy dobre biuro podróży i nie będziemy niepotrzebnie ryzykować wychodzenia poza ośrodek turystyczny, nasze wakacje w Egipcie powinny odbyć się bez żadnych nieprzyjemności czy problemów.

Czy Egipt jest bezpieczny dla turystów ciężko definitywnie stwierdzić. Z pewnością zagrożenie jest większe niż podczas wakacji na przykład w Polsce, ale z drugiej strony szansa na bycie ofiarą ataku terrorystycznego drastycznie się zmniejsza, jeżeli będziemy postępować zgodnie z wcześniej wymienionymi instrukcjami.

Dodaj komentarz