Jak zachować bezpieczeństwo podczas podróży?

0

Wycieczki i podróże mogą być świetną okazją do relaksu i miłego spędzenia czasu wolnego. Wszystko to pod warunkiem, że zachowamy bezpieczeństwo podczas podróży. Należy jednak pamiętać, że jesteśmy w tym czasie narażeni na wiele niebezpieczeństw, zwłaszcza w czasie podróży za granicę czy w miejsce, którego dokładnie nie znamy. Na szczęście jest wiele sposobów, na które można uchronić się przed nieprzyjemnymi niespodziankami. Wystarczy odrobina rozwagi i analitycznego myślenia.

Dbaj o swoje zdrowie

Podróże, chociaż mają być czasem radosnym, w praktyce mogą wyglądać zupełnie inaczej. Niektórych wydarzeń nie można przewidzieć, dlatego trzeba w miarę możliwości starać się być przygotowanym na niemal każdą ewentualność. Na pierwszym stopniu należy zawsze stawiać swoje życie i zdrowie, nawet kosztem większych wydatków finansowych. Wybierając się za granicę, bywa, że konieczne lub zalecane jest wykonanie szczepień na występujące lokalnie choroby, które dla turystów mogą być nawet śmiertelne.

Poza tym dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą podstawowych leków (środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, leków na mdłości) i rzeczy, które mogą się przydać, na przykład plastrów i bandaży. Problemów i dodatkowych kosztów może oszczędzić wykupienie przed wyjazdem zagranicznego ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ zwłaszcza podczas aktywnego wypoczynku często zdarzają się złamania, zwichnięcia i obicia. Jeśli podczas podróży planujemy pływanie, ważne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności. Wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu bądź skakanie „na główkę” powinno być kategorycznie wykluczone, a ze sobą koniecznie należy zabrać krem do opalania.

Bezpieczny środek transportu

Jeśli w podróży spędzimy kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt godzin, szczególną uwagę zwrócić powinniśmy na bezpieczeństwo wybranego przez nas środka transportu. Jeśli jechać będziemy samochodem, przed wyjazdem dobrze jest dokonać przeglądu jego stanu technicznego, a także z wyprzedzeniem zaplanować trasę, jaką będziemy się poruszać. Najlepszym wyborem jest jazda głównymi, często uczęszczanymi drogami, aby uniknąć zgubienia się i móc łatwo uzyskać pomoc w razie jakiegokolwiek problemu. Podróż publicznymi środkami transportu, takimi jak pociąg czy autobus, także niesie ze sobą pewne zagrożenia. Podczas przebywania w tłumach na stacjach kolejowych bądź przystankach autobusowych trzeba zwracać szczególną uwagę na swoje otoczenie, ponieważ grasuje tam wielu kieszonkowców. Niewskazane jest posiadanie przy sobie większej niż konieczna ilości pieniędzy. Rozsądne może okazać się unikanie kontaktów z obcymi, zwłaszcza, jeśli wydają nam się oni podejrzani i chcą nam coś zaoferować.

W podróży czyha na nas wiele zagrożeń. Większości z nich można jednak uniknąć dzięki odpowiedniemu przygotowaniu przed wyjazdem i dbałości o bezpieczeństwo podczas podróży.

Dodaj komentarz