Wycieczki do Budapesztu – miejsca godne odwiedzenia

0
Czym jest technika SMART?

Budapeszt to, zaraz obok Pragi, najbardziej znane wśród turystów spoza Europy miasto na wschodzie naszego kontynentu.

Stolica Węgier rozgłos ten zawdzięcza oczywiście niebanalnej architekturze i niepowtarzalnemu klimatowi, który jednak nie byłby tak popularny wśród chociażby Amerykanów, gdyby nie liczne produkcje filmowe. Budapeszt “grał” już przeróżne miasta – najczęściej Nowy Jork, Londyn czy Paryż, “wystąpił” także w “Blade Runnerze”, “wcielając się” w futurystyczne Los Angeles.

Jeżeli więc interesuje Was wycieczka do Budapesztu – niekoniecznie śladami filmowych bohaterów – zapraszamy do naszego krótkiego poradnika.

Wycieczka do Budapesztu – co muszę wiedzieć przed wyjazdem

Węgry, podobnie jak Polska, wstąpiły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, zatem granicę przekroczymy bez problemu za okazaniem dowodu osobistego. Pamiętać musimy, że dokument ten upoważnia nas do wjazdu na teren Węgier i pobytu bezwizowego przez 90 dni, niezależnie od celu naszej podróży (pobyt powyżej tego czasu wymaga legalizacji).

Obowiązującą walutą jest forint, wymienić ją można zarówno w bankach, jak i kantorach, nie ma również problemu z płatnościami kartą i wypłacaniem gotówki z bankomatów, oczywiście w forintach i z uwzględnieniem opłat nałożonych przez nasz bank. Jedząc posiłki w restauracjach mile widziane jest pozostawienie napiwku, zwyczajowo jest to około 10% wartości naszego rachunku. Tu jednak istotna różnica – w przeciwieństwie do Polski napiwku nie kładzie się na stole, ale wręcza się kelnerowi osobiście.

O czym jeszcze musimy pamiętać, jadąc na wakacje do Budapesztu? Językiem obowiązującym na Węgrzech jest oczywiście język węgierski, jednak w dużych miastach nie powinno być problemu z porozumieniem się w języku angielskim. Poziom jego znajomości wśród Węgrów określić można na podobną, co wśród Polaków.

Wakacje w Budapeszcie – samochodem, samolotem czy autokarem?

Rozważając podróż do Budapesztu pod uwagę powinniśmy wziąć wszystkie te opcje. Autem z Warszawy do Budapesztu dostaniemy się w jakieś 9 godzin, nie jest to więc ani wyjątkowo długa, ani wyjątkowo uciążliwa droga. Pamiętać musimy, że węgierska policja i służby celne oraz finansowe bardzo dokładnie kontrolują pojazdy, ich stan techniczny oraz dokumenty, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości (np. w tablicach rejestracyjnych, dowodzie rejestracyjnym etc.), wlepia bardzo wysokie mandaty. Poruszanie się autostradami i drogami pierwszej klasy jest płatne – należy wykupić odpowiednią winietę.

Wybierając się do Budapesztu samolotem, wybieramy spośród oferty tradycyjnych linii lotniczych (takich jak LOT) lub też tanich linii lotniczych (takich jak WizzAir i Ryanair). Planując naszą podróż do Budapesztu z pewnym wyprzedzeniem jesteśmy w stanie znaleźć bilety w naprawdę atrakcyjnej cenie – niższej, jeżeli nie będziemy dopłacać do bagażu rejestrowanego i zadowolimy się bagażem podręcznym.

Alternatywą wartą rozważenia jest także podróż autokarem do Budapesztu, którą ma w swojej ofercie wielu przewoźników – trzeba mieć jednak na uwadze, że zazwyczaj będzie to opcja droższa, niż w przypadku biletów lotniczych. Warto także wspomnieć o możliwości wycieczki do Budapesztu pociągiem – taka wyprawa z Warszawy trwa około 12 godzin (bez przesiadek).

Wycieczki - Budapeszt

Co zwiedzić w Budapeszcie

Można z czystym sumieniem stwierdzić, że Budapeszt jest dosłownie naszpikowany zabytkami. Na listę obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO wpisano Zamek Królewski w Budzie, brzeg Dunaju, aleję Andrássyego, pierwszy odcinek budapeszteńskiego metra (linię M1, tzw. Milenijną Kolej Podziemną) oraz Plac Bohaterów (Hősök tére).

To jednak nie wszystko – miasto jest usiane pałacami, kościołami i pomnikami z różnych epok, od starożytności po secesję. Łączna liczba galerii i muzeów to ponad 230 placówek, wiele z nich o randze i znaczeniu międzynarodowym.

Atrakcje turystyczne Budapesztu to także liczne mosty: najbardziej rozpoznawalny dla obcokrajowców Most Elżbiety (Erzsébet híd), Most Łańcuchowy (Most Łańcuchowy Széchenyiego lub Széchenyi lánchíd), Most Małgorzaty (Margit híd) oraz Most Wolności (Szabadság híd).

Stolica Węgier jest również miastem uzdrowiskowym, znajduje się tutaj 10 łaźni leczniczych, źródła wód mineralnych i termalnych oraz liczne, piękne i zielone parki – m.in. Városliget i Népliget w Peszcie, parki na Wyspie Małgorzaty i na wyspie Óbudai. Jeżeli planujemy spacer po Budapeszcie, na naszej trasie powinien znaleźć się deptak Váci utca nad brzegiem Dunaju oraz aleja Andrássyego, a także Targowisko Centralne (Központi Vásárcsarnok) w Peszcie przy Moście Wolności, bardzo popularne wśród turystów.

 

Dodaj komentarz