Idealizowanie wakacji ?

0

CODZIENNE ŻYCIE

Tydzień każdego z nas wygląda podobnie. Prze większość dni w tygodniu pracujemy. Niezależnie od tego czy chodzimy do pracy, dojeżdżamy do innego miasta, pracujemy z domu bądź w domu, opiekujemy się dziećmi itd. praktycznie codziennie wykonujemy te sam obowiązki. Pracujemy w różnych systemach. Czasami to praca od poniedziałku do piątki innym razem wolne dni przeplatane są z dniami pracującymi. Oczywiście dni wolnych na przestrzeni tygodnia czy miesiąca jest znacznie mniej niż dni pracujących. Co więcej wolne dni najczęściej, tak naprawdę, nie są wolne. Mimo, że w te dni nie pracujemy zawodowo najczęściej spędzamy je na wykonaniu innych obowiązków takich jak sprzątanie, zakupy, opłacenie rachunków, pranie, gotowanie, umycie samochodu itp. w dni wolne najczęściej nie odpoczywamy, a zmieniamy jedynie pracę zawodową na realizowanie domowych (i nie tylko) obowiązków. Kiedy więc wypoczywamy? Na odpoczynek możemy pozwolić sobie najczęściej dopiero na urlopie. Dopiero to słowo motywuje nas ku temu aby zrobić coś dla siebie. Co więcej udane wakacje często są wyznacznikiem tego, czy jesteśmy zadowoleni jeśli nie przez resztę roku to przynajmniej przez długi czas. Uwierzcie nam na słowo. Nie tak to powinno wyglądać.

IDEALIZOWANIE

Często mówimy o tym, że coś idealizujemy. A co tak naprawdę to znaczy? Jest to pojęcie, którego wydźwięk nie jest do końca pozytywny. Idealizując kogoś lub coś tak naprawdę nie widzimy tego jaki ktoś lub coś jest naprawdę. Co więcej. Wcale nas to nie interesuje. My wiemy i widzimy swoje. Jednak ta opinia nie zawsze ma coś wspólnego ze stanem faktycznym i rzeczywistością. Nadajemy komuś lub czemuś cechy doskonalsze niż to jest w rzeczywistości. Dostosowujemy coś do własnego ideału, wierząc, że takie właśnie jest. Jest to jednak tylko nasze wyobrażenie. Kiedy idealizujemy pomijamy także wady i złe cechy. W ogóle ich nie widzimy, a raczej nie chcemy widzieć. Tak jak mówiliśmy, idealizowanie może dotyczyć ludzi i rzeczy.

IDEALIZOWANIE WAKACJI

Nie inaczej ma się sytuacja dotycząca wyobrażeń o naszych wakacjach. Skoro przez cały rok jest nam ciężko i źle mamy nadzieję, że wakacje będą tego przeciwnością. Nie lubimy naszej pracy, a codzienne dnie są dla nas dosłownie katorgą. Cały rok ciężko pracujemy aby przez dwa tygodnie cieszyć się idealnym życiem. Cały rok marzymy o idealnych wakacjach. Planujemy wszystko ze szczegółami, wierząc, że nic nie zmąci nam tego idealnego planu. Codzienne nie idealne życie chcemy zrekompensować idealnymi wakacjami.

DO CZEGO PROWADZI IDEALIZOWANIE WAKACJI

Wyidealizowane wakacje nijak się maja do rzeczywistości. Wakacje czy nie to także życie, w którym bierzemy udział my i inni ludzie. Nawet najlepiej zaplanowane wakacje w konsekwencji nie idą według ścisłego planu, gdyż życie pisze różne scenariusz. Nigdy nie będziemy w stanie zrealizować co do sekundy naszych idealnych wakacji. Przez to wzrasta w nas poczucie bezradności, niechęci i nie umiemy tak naprawdę cieszyć się wakacjami. Zamiast odpoczywać zamartwiamy się aby wszystko było idealnie. Zamknięte muzeum czy wyszukana restauracja to dla nas powód do narzekań, niezadowolenia i smutku. To, że coś nie jest idealne nie oznacza, że nie jest dobre i fajne.

Wakacje są po to aby odpocząć i odstresować się. Aby spełniały swoją funkcję nie muszą być idealne. Co więcej nigdy takie nie będą. Warto więc o tym pamiętać, a z pewnością wrócimy z wakacji zadowoleni i wypoczęci.

Dodaj komentarz