Dlaczego warto jeść kasze

0
Dlaczego warto jeść kaszę

Zapewne nie raz słyszałaś w telewizji, że kasza pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Wybitni kucharze proponują, by na stałe zagościła na naszych talerzach. Nie tylko jest smaczna, zdrowa, ale też… odchudza! Sprawdź, dlaczego warto jeść kasze.

Kasze występują w wielu rodzajach – jeżeli zależy ci na efekcie odchudzającym wybierz kaszę jaglaną, gryczaną, owsiana, pęczak, jęczmienną lub orkiszową. Masz dość spory wybór, więc na pewno znajdziesz tą, która będzie Ci smakować.

W jaki sposób kasza przyczynia się do odchudzania? Przede wszystkim dłużej czujesz się najedzona. Choć kasze mają dość wysoką wartość energetyczną, bo zawierają ok. 350 kcal w 100g, to jedzone w umiarkowanych ilościach przyczyniają się do utraty zbędnych kilogramów. Zawierają one bowiem dużą ilość błonnika. Składnik ten pobudza perystaltykę jelit, ale też pęcznieje w żołądku – to zapewnia nam uczucie sytości na dłużej. Kiedy dłużej czujemy się najedzeni nie mamy potrzeby podjadania. Skoro nie podjadamy, nie dostarczamy organizmowi kolejnych kalorii – w efekcie po pewnym czasie schudniemy.

Jako dodatek do kaszy idealnie nadadzą się warzywa w każdej postaci – świeże, pieczone lub gotowane. Dodaj do dania również białko, które także przyspiesza przemianę materii i pomaga zgubić zbędne kilogramy. Możesz wykorzystać strączki, rybę, nabiał lub chude mięso.

Warto jeść kasze także z innych powodów. Jednym z nich jest stabilizacja poziomu cukru. Kasza zawiera małą ilość tłuszczu, nieco więcej białka i dużo węglowodanów złożonych. Te ostatnie stanowią główne źródło energii. Ich dobroczynne działanie polega na powolnym rozkładzie w przewodzie pokarmowym. To z kolei wpływa na wolniejsze ich wchłanianie i zapobieganie tzw. nagłym skokom glukozy we krwi. To właśnie te niekontrolowane skoki są odpowiedzialne za napady wilczego głodu, a zwłaszcza za nagłą ochotę na słodycze.

Skoro o słodyczach mowa – kasze możesz wykorzystać do przygotowania zdrowych łakoci. Kasza jaglana świetnie sprawdzi się jako baza do wypieków czy puddingów. Na rynku znajdziesz też gotowe produkty, przygotowane na bazie kaszy jaglanej, które są znacznie mniej kaloryczne niż tradycyjne. Możesz również przygotować zdrowe kulki, złożone z kaszy, orzechów, płatków i miodu.

Choć kasza ma działanie odchudzające, jej nadmiar spowoduje odwrotny skutek. Dlatego przestrzegaj ilości zawartej w przepisach, a najlepiej udaj się do dietetyka. Pomoże Ci w ustaleniu odpowiedniego jadłospisu i konkretnie wyliczy ilość produktu, której nie powinnaś przekraczać.

Dodaj komentarz