5 miejsc na Cyprze, które trzeba zobaczyć

0
5 miejsc na Cyprze, które trzeba zobaczyć

Chodzą ci po głowie wakacje na Cyprze? To dobrze, bo nazywany Wyspą Afrodyty piękny zakątek peryferii Europy stwarza doskonałe warunki do idealnego wypoczynku. Oprócz wspaniałych plaż mamy możliwość spróbowania tam lokalnej kuchni i wina oraz wybrania się na wycieczkę w góry Troodos. Przed wami 5 miejsc na Cyprze, które trzeba odwiedzić.

Pafos

Czwarte co do wielkości miasto na wyspie oraz duży, prężny ośrodek turystyczny. Miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się w nim niezliczone zabytki, wśród których jednym z najcenniejszych jest kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa. Oprócz niego warto zobaczyć tam także XVIII-wieczny zamek bizantyjski oraz Grobowce Królewskie. Te zabytki przypominają o barwnej historii wyspy.

Skała Afrodyty

Wizytówka Cypru, od której wzięła się też nazwa “Wyspa Afrodyty”. Według greckiej mitologii to właśnie w tym miejscu bogini piękna, miłości i płodności, Afrodyta wyłoniła się z fal morskich. Legenda głosi, że to miejsce przynosi szczęście w uczuciach. Nic więc dziwnego, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na całej wyspie, które trzeba zobaczyć, jeżeli planujemy wczasy na Cyprze. Charakteryzuje się niezwykłym klimatem, pełnym radości, szczęściem i przede wszystkim – płynącą zewsząd miłością.

Słone jezioro w Larnace

Ten niezwykły zbiornik wodny widoczny jest jedynie zimą. Jest to możliwe, gdyż latem akwen… wysycha. Dzieje się tak ze względu na klimat Cypru – latem temperatury sięgają nawet 40 stopni Celsjusza. Dopiero w zimowych miesiącach, gdy klimat jest zdecydowanie chłodniejszy, zbiornik wypełnia się wodą.

Zatoka Figowa

Nazywana również Zatoką Figowców i określana mianem najpiękniejszej plaży wschodniego wybrzeża Cypru. Nazwa pochodzi od drzewa figowego, które zasadzonego tam w XVII wieku i które… wciąż tam rośnie. Zatokę Figową znaleźć możemy w Protaras, które znajduje się około 50 kilometrów od lotniska w Larnace. Jest to świetne miejsce na rodzinny wypoczynek. Płytkie laguny mogą być bezpiecznym miejscem zabaw dla dzieci, a w pobliżu znajdują się liczne nadmorskie kawiarnie, w których cała rodzina może się posilić podczas plażowania.

Kurion

Antyczne miasto i kompleks archeologiczny, którego powstanie datuje się na XII wieku p.n.e., jest kolebką historii Cypru. Jego ruiny wznoszą się na klifowym wzgórzu, schodzącym w dół w Zatokę Episkopi. Początkowo w tym miejscu wielbiono Apollina, a następnie było ono siedzibą biskupa chrześcijańskiego.

Widać już, dlaczego wakacje na Cyprze są tak dobrym pomysłem – dodatkowo ta śródziemnomorska wyspa jest słoneczna przez 300 dni w roku. To idealne miejsce wypoczynku dla osób spragnionych słońca i ciszy.

Dodaj komentarz