Wycieczka do Indonezji – jak się przygotować?
Indonezja to piękny kraj pełen atrakcji, dlatego staje się coraz popularniejszym kierunkiem urlopowym Polaków. Jednak nie każdy, kto się tam wybiera, wie, jak należy przygotować się do wycieczki. Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych kwestii, o których warto pamiętać, szykując się w podróż do Indonezji.
Szczepienia i leki
Dla podróżujących do Indonezji nie ma obowiązkowych szczepień, ale większość osób woli profilaktycznie się zaszczepić – zwłaszcza przeciw tężcowi, WZW A i B, a także błonicy. Czytając o Indonezji, możesz natknąć się na informacje o niezwykle niebezpiecznych chorobach, takich jak np. japońskie zapalenie mózgu. Podczas planowania szczepień warto zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że tego typu choroby są bardzo rzadkie. Tak naprawdę szczepienia to kwestia indywidualna. Jeżeli chcesz czuć się bezpiecznie w czasie wycieczki, przyjęcie podstawowych szczepionek, które zostały wspomniane na początku, powinno okazać się wystarczające.
Czy do Indonezji warto wziąć leki, w szczególności na malarię? Choroba ta występuje głównie na zalesionych terenach Sumatry, Borneo, Sulawesi (Celebes) oraz we wschodniej części kraju, czyli m.in. na Molukach. Osoby wybierające się w te regiony często zabierają ze sobą przeciwmalaryczne leki. Można też zapakować do walizki moskitierę, repelenty i ubrania zakrywające nogi oraz ręce (przydadzą się podczas dłuższych wycieczek). W ten sposób zapewnisz sobie ochronę przed owadami. Trzeba też pamiętać, że odmienna flora bakteryjna w Indonezji może powodować problemy z układem trawiennym. Warto więc spakować leki na biegunkę i inne, równie nieprzyjemne dolegliwości.
Kwestie finansowe
Obowiązującą w Indonezji walutą jest rupia indonezyjska (IDR). 1 rupia dzieli się na 100 senów. Obecnie w kraju w obiegu są banknoty o nominałach:
- 1000;
- 2000;
- 5000;
- 10 000;
- 20 000;
- 50 000;
- 100 000 rupii.
Ponadto, można też płacić monetami o nominale: 50, 100, 200, 500 i 1000 rupii. W gotówkę najlepiej zaopatrzyć się przed wyjazdem do Indonezji, ale warto mieć na uwadze, że nie wszystkie polskie kantory mają indonezyjską walutę w swojej ofercie. Popularnym rozwiązaniem jest kupienie dolarów amerykańskich lub euro i wymiana ich na rupie indonezyjskie już po przylocie do kraju docelowego. W większych miejscowościach turystycznych można płacić kartą. Nie powinno też być większego problemu ze znalezieniem bankomatu, jednak warto nosić przy sobie trochę gotówki.
Kultura
Podobnie jak w krajach Afryki Północnej czy na Bliskim Wschodzie, lewa ręka jest w Indonezji uznawana za nieczystą. Nie można nią niczego podawać, witać się i jeść. Trzeba też uważać, aby podczas robienia zakupów nie wręczać w lewej dłoni gotówki. Ponieważ mieszkańcy Indonezji są konserwatywni w kwestii ubioru, trzeba wystrzegać się ubrań zbyt mocno odkrywających ciało – w szczególności biust, brzuch, nogi i ramiona. To bardzo ważne, aby stosownie się ubierać, m.in. podczas planowania zwiedzania świątyń (inaczej spotkasz się z odmową wstępu do środka). Co ciekawe, Indonezyjczycy są wyjątkowo gościnni i chętnie zapraszają obcych do swoich domów. Po otrzymaniu takiego zaproszenia nie zapomnij o udaniu się do sklepu po upominek. Przyjście do gospodarzy z pustymi rękami jest bardzo niegrzeczne.