Co zwiedzić w Wenecji – najpopularniejsze atrakcje

0

Wenecja słynie z dróg wodnych – nie znajdziesz tutaj typowych środków transportu, jak chociażby samochody. Za to na każdym kroku czekają na ciebie wodne taksówki i gondole. Taki stan rzeczy sprawia, że Wenecję odwiedza wielu turystów. Nie tylko chcą oni zobaczyć jak to jest poruszać się praktycznie cały czas po wodzie, ale także poczuć klimat jednego z najpiękniejszych miast świata. Co zwiedzić w Wenecji, by pobyt tutaj należał do niezapomnianych? Oto kilka najpopularniejszych miejsc i atrakcji, które musisz poznać!

Wenecja to niezwykle romantyczne miasto. Rejs gondolą po Canal Grande – najsłynniejszą i najpiękniejszą drogą wodną jest jedną z najpopularniejszych atrakcji. Choć przyjemność ta nie należy do najtańszych, ustawiają się do niej długie kolejki. Nie można przecież nie skorzystać z takiej okazji będąc w Wenecji, prawda? Tym bardziej jeżeli wybieracie się na wspólne wakacje „we dwoje”. Wtedy jest to wręcz obowiązkowy punkt wycieczki. Canal Grande ma prawie 4 kilometry długości i dzieli miasto na dwie części. Co zwiedzić w Wenecji przepływając Canal Grande? Po obu jego stronach czekają na ciebie niesamowite atrakcje, m.in. przepiękne pałace z cudownymi fasadami. Znajduje się ich tutaj ponad dwieście i każdy zachwyca swoim wyglądem. Można powiedzieć, że są one architektoniczną dokumentacją dziejów Wenecji – powstając na przestrzeni pięciu wieków posiadają charakterystyczne dla swojego okresu detale.

Uwagę osób przepływających Canal Grande zwrócą zapewne mosty łączące oba brzegi. Najstarszy z nich – Ponte di Rialto – jest kolejną z ciekawych atrakcji. Możesz go obejrzeć nie tylko przepływając drogą wodną, ale też kierując się wąskimi uliczkami na lądzie. Warto zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na Moście Rialto – ten symbol miasta zachwyca swoim oryginalnym wykonaniem. Pozostałe mosty łączące brzegi Canal Grande to XIX-wieczne Ponte dell’Accademiai i Ponte degli Scalzi oraz najmłodszy Ponte della Costituzione. Co zwiedzić w Wenecji, skoro już wyszedłeś na ląd? Poznaj kolejne atrakcje!

Warto rozpocząć zwiedzanie na Placu św. Marka. Wszystkie najpopularniejsze atrakcje są skupione wokół niego, więc łatwo będzie do nich dotrzeć. Już sam spacer po wybrzeżu placu jest bardzo ciekawym przeżyciem. Niegdyś było to miejsce najważniejszych uroczystości, a Napoleon nazwał nawet plac „największą salą balową Europy”. Na placu stoi Bazylika św. Marka i to właśnie kolejny obowiązkowy punkt zwiedzania. Piękne mozaiki i lśniące kopuły przyciągają wielu turystów zarówno na plac jak i do bazyliki. Budowla powstała w celu pochowania relikwii patrona miasta, które podobno kupcy weneccy wykradli z Aleksandrii. W Bazylice św. Marka panuje przepych i już samo to sprawia, że turyści zachwycają się jej wyglądem. Wewnątrz znajduje się niezwykle cenny Złoty Ołtarz i krucyfiks Capitello del Crocifisso. Musisz pamiętać, że do Bazyliki św. Marka nie można wejść z plecakiem. Jeśli chcesz ją zwiedzić pozostaw bagaż w depozycie na zewnątrz. W środku niestety nie można robić zdjęć, więc nie upamiętnisz tej chwili na fotografii. Jednak pozostanie ona w twoich wspomnieniach, a na pewno jest tego warta. Zwiedzanie bazyliki jest bezpłatne, jedynie za wejście do galerii i na taras widokowy pobierana jest opłata. To czy skorzystasz z tych opcji zależy tylko od ciebie. Niezależnie od tego w jaki sposób spędzisz czas w Bazylice św. Marka jest to miejsce, które warto zwiedzić.

Co zwiedzić w Wenecji poza Bazyliką św. Marka? Jak już wspomniano wszystkie najpopularniejsze atrakcje są umiejscowione obok siebie. Kolej zatem na Pałac Dożów. Najprawdopodobniej powstał on już w 814 roku, w miejscu, gdzie prędzej stał zamek bizantyjski. Na przestrzeni setek lat pałac zyskiwał nieco inny wygląd. Obecnie jest to trzykondygnacyjny budynek z charakterystycznymi arkadowymi loggiami, które jednocześnie upiększają plac św. Marka. Na terenie Pałacu Dożów czekają na ciebie różnorodne atrakcje. W Zbrojowni znajduje się ponad dwieście eksponatów, a w Museo dell’Opera zobaczyć możesz 42 kapitele z arkad. Warto zwrócić uwagę na renesansowy dziedziniec, który wychodzi na Schody Olbrzyma. Poza tym są tu okazałe korytarze, sale reprezentacyjne i ukryte komnaty, a wszystko to dopełnione zdobieniami ze złota i marmuru. Już samo przespacerowanie się po takim zamku wprawia w zachwyt. Dla tych, którzy jeszcze „głębiej” chcą poznać tajniki Pałacu Dożów czekają lochy. Jak widzisz jest tu co oglądać, więc wygospodaruj sobie odpowiednio dużo czasu, by w spokoju móc poznawać piękno tego miejsca. Wstęp jest płatny, ale warto wydać pieniądze, by zwiedzić dokładnie Pałac Dożów.

Będąc w Pałacu Dożów koniecznie musisz przejść się Mostem Westchnień. Powstał on na początku XVII wieku i jest zawieszony nad Kanałem Pałacowym. Most łączył Pałac Dożów, z budynkiem więzienia i niegdyś przechodzili przez niego skazańcy. Nazwa mostu najprawdopodobniej wzięła się od westchnień, które wydobywali tęskniący za wolnością więźniowie przechodzący przez niego. Most Westchnień jest udostępniony w cenie biletu wstępu do Pałacu Dożów. Możesz więc przejść przez Ponte dei Sospiri, ale już w innym celu niż więźniowie sprzed laty. Z mostem związana jest również pewna legenda, mówiąca, że jeśli zakochani przepływający gondolą o zachodzie słońca pod Mostem Westchnień pocałują się – ich miłość przetrwa wszystko! Może warto spróbować?

Co zwiedzić w Wenecji poza powyższymi miejscami? Nad całym miastem góruje Dzwonnica św. Marka, więc nie sposób ją pominąć. Początkowo służąca jako latarnia morska budowla dzisiaj jest wspaniałym punktem widokowym udostępnionym dla turystów. Jeśli zależy ci, by zobaczyć Wenecję z góry, to koniecznie udaj się do Dzwonnicy św. Marka. Wysoka na 100 metrów budowla zapewni ci widok na całe miasto oraz lagunę. Wstęp jest płatny, ale widoki rekompensują ten wydatek.

Jedno z najpiękniejszych miast świata ma ci do zaoferowania jeszcze wiele innych atrakcji. Jeśli zastanawiałeś się, co zwiedzić w Wenecji, podpowiadamy, abyś rozpoczął podróż od najpopularniejszych miejsc. Idąc w głąb miasta poznasz także jego mniej znane, ale równie piękne zakamarki. Dzięki temu, że Wenecja jest dość mała masz szansę poznać ją wzdłuż i wszerz – skorzystaj z tego i zaplanuj swoją wymarzoną wyprawę już dzisiaj!

Dodaj komentarz