Wakacje na Krymie 2019 – co zwiedzić na Krymie

0

Krym jest niewątpliwie jednym z najbardziej różnorodnych miejsc. Na tym skrawku lądu znajduje się wszystko, czego potrzebujesz, aby spędzić niezwykłe wakacje. Znajdziesz tutaj zarówno górskie, jak i nizinne krajobrazy. Nie zabraknie miejsc do wypoczynku i wędrówek, a ponadto możesz zwiedzić piękne zabytki. Znajdują się tu pozostałości po miastach greckich, skalne domostwa Karaimów czy też pałace i kurhany tatarskie. Oznacza to, że przeplatają się tutaj różne kultury, które możesz poznać bliżej. Jeżeli zdecydujesz się na spędzenie wakacji na Krymie, warto abyś poznał jego najciekawsze zakamarki. Oto one!

Wakacje na Krymie –  Pałac Hrabiego Woroncowa zaprasza!

Wakacje na Krymie nie mogą obejść się bez odwiedzenia Pałacu Woroncowa w Ałupce. Jest to bowiem prawdziwa perełka rejonu Wielkiej Jałty. Został on wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku i możesz dostrzec w nim trzy różne style – gotycki, barokowy i mauretański. Taki stan rzeczy sprawia, że Pałac prezentuje się niezwykle malowniczo. Fasada pałacu, zwrócona w stronę morza, jest utrzymana w stylu mauretańskim. Kamienne ściany, okienne otwory i wystające trójkątne podpory nadają mu cechy średniowiecznego zamku. W zachodniej części dziedzińca znajduje się główne wejście do pałacu. Obecnie w Pałacu mieści się muzeum, w którym możesz podziwiać kolekcję obrazów, a także przepiękne przedmioty z brązu, porcelany i kamienia.

Pokój gościnny zdobią portrety i obrazy przedstawiające panoramę Krymu. Frontową część stanowi Taras Lwów, a nad nim znajdują się dwie białe, marmurowe fontanny. Lwy wykonane zostały przez słynnego włoskiego rzeźbiarza Francesco Bonanni. Jednak, aby przekonać się o wyjątkowości Pałacu Woroncowa musisz na własne oczy go zobaczyć, ponieważ czeka tam jeszcze wiele atrakcji.

Nie tylko sam pałac, ale także obszar wokół niego jest wyjątkowy. Dookoła leży piękny park z I połowy XIX w. Na powierzchni 40 hektarów znajduje się około 200 gatunków drzew i krzewów. Droga prowadząca przez park dzieli go na dwie części: Górną (w stylu angielskim) i Dolną (w stylu francuskim). W parku poza cudowną roślinnością znajdują się piękne stawy, jeziorka, a także strumyki z kaskadami wodospadów. Cały zespół pałacowo-parkowy jest zabytkiem historycznym i architektonicznym. Koniecznie musisz go odwiedzić spędzając wakacje na Krymie.

Wakacje na Krymie – Bakczysaraj

Bakczysaraj przez wielu nazywany jest sercem Krymu. Znajduje się tu jeden z najcenniejszych zabytków półwyspu – kompleks pałacowy chanów. Celem budowy było stworzenie wspaniałego, rajskiego ogrodu z wieloma dziedzińcami, bujną zielenią i fontannami. Tatarzy nazwali go Ogrodowym Pałacem i mianowali stolicą chanatu. Kompleks pałacowy nazywany jest również “tatarską Mekką”, gdyż pielgrzymują tu Tatarzy z całego Krymu.

Budowlę uatrakcyjniają ponadto niemal 30-metrowe minarety. Podczas wizyty w pałacu można usłyszeć nawołującego do modlitwy muezina. Warto również wstąpić do altany na Dziedzińcu Fontann, aby poczuć pierwotny klimat tego miejsca. Jedna z fontann została nazwana Fontanną Łez za sprawą Polki – Zofii Kisielewskiej. Opowiadała ona bowiem o tym miejscu swojemu adoratorowi, Aleksandrowi Puszkinowi, który później rozsławił ją w ,,Fontannie Bakczysaraju”. Dookoła fontanny umieszczono wygodne kanapy, na których niegdyś odpoczywali goście i dwór chana. Dziedziniec zaś jest oblegany przez turystów, którzy uwieczniają to miejsce na wakacyjnych fotografiach. Na terenie pałacu możesz także zobaczyć pozostałości haremu, który jeszcze w XIX w. liczył 73 komnaty. Warto również obejrzeć Cmentarz Chanów z dwoma ośmiobocznymi mauzoleami. Po zakończeniu zwiedzania kompleksu pałacowego warto pospacerować kameralnymi, długimi uliczkami Bakczysaraju i poznać ich zakamarki.

Wakacje na Krymie – Jałta

Jednym z najpopularniejszych kurortów na Krymie jest Jałta. To właśnie tutaj, w pałacu Potockich w 1945 r. Stalin, Roosevelt i Churchill podjęli decyzje dotyczące losów Europy. Jednak nie tylko z tego Jałta jest znana. Jest to bowiem jedno z najpiękniejszych miast, gdzie na każdym kroku czuć powiew historii. Możesz zwiedzić cudowne jałtańskie cerkwie, katolickie kościoły, a także podziwiać unikatową fasadą cerkwi ormiańskiej. Samo miasto jest bardzo urokliwe, jednak jałtańskie plaże przez wielu turystów nie są uważane za atrakcyjne. Na pewno wpływ na to ma fakt, że w większości są one kamieniste bądź zabetonowane.

Jednak nie brakuje także tych, którzy dobrze czują się w takim otoczeniu. Atrakcją Jałty jest także możliwość wykupienia rejsu wycieczkowego do Jaskółczego Gniazda. Jest to kolejna, bardzo popularna wizytówka Krymu. Jaskółcze Gniazdo to przepiękny pałac, który wydaje się „wisieć” na skale. Został on bowiem zbudowany na wysuniętym w morze, wysokim na 40 metrów klifie Aurora. Mimo że jego rozmiary nie są zbyt duże (20 metrów długości na 10 metrów szerokości), to imponuje fantastycznymi zdobieniami. Spędzając wakacje na Krymie koniecznie odwiedź to miejsce – na pewno będzie to niezapomniane przeżycie. W zamku znajduje się restauracja „Jaskółcze Gniazdo”, gdzie możesz zjeść pyszny posiłek podziwiając jednocześnie niesamowite widoki.

Pałac Woroncowa czy Jaskółcze Gniazdo to tylko mały ułamek atrakcji na Krymie. Wybierając się tu na wakacje koniecznie zaplanuj sobie kilka dni na zwiedzanie, by poznać wszystkie zakamarki. Poza zwiedzaniem zabytków Krym ma do zaoferowania piękne plaże, które w wakacje także są niezwykle oblegane przez turystów. Być może znajdziesz swoją ulubioną plażę, na której będziesz chciał wypoczywać co roku? Nie zwlekaj dłużej i już dzisiaj zaplanuj swoją podróż na Krym!

Dodaj komentarz