Kambodźa – skarbnica przyrody

0
Kambodźa – skarbnica przyrody

Kambodża to raj jeśli chodzi o przyrodę i to, co sobą reprezentuje. 74 procent powierzchni całego państwa zajmują lasy, a na suchych obszarach, które ulokowane są w centralnej części państwa można podziwiać sawanny. Góry natomiast znajdują się na obrzeżach Równiny Kambodżańskiej.

W Kambodży można wyróżnić dwie pory roku – deszczową i suchą. Pierwsza trwa od maja do października, druga zaś od listopada do połowy kwietnia. Klimat jest tu kształtowany przez cyrkulacje monsunową. Temperatury są wysokie i wyrównane, a wilgotność powietrza duża. W porze suchej temperatury wahają się od 20 do 25 stopni Celsjusza, w deszczowej zaś średnia temperatura powietrza wynosi ponad 30 stopni.

Kambodża północna to przede wszystkim lasy monsunowe. Gatunkiem znamiennym owych lasów jest damarzyk, którego mocne drewno wykorzystuje się w budownictwie, a jego żywicę w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. W lesie monsunowym podziwiać można również drzewa kamforowe i sandałowe.

Na południu Kambodży natomiast na odkrywców czekają wilgotne lasy równikowe. To tu skrywa się wiecznie zielona roślinność, niezwykle gęsta i bujna. Drzewa mają niejednokrotnie nawet 80 metrów wysokości, co robi wrażenie, podobnie jak dzika przyroda i różnorodność okazów.

Na kambodżańskich wybrzeżach zaś znajdują się namorzyny. Ta specyficzna roślinność to drzewa o korzeniach częściowo wystających nad powierzchnię wody, częściowo ulokowanych pod nią. Korzenie te są splątane i bardzo ciekawe. Czasem namorzyny zwane są także mangrowcami. Bagienne lasy czekają natomiast w okolicach jeziora Tonle Sap. Najczęściej bowiem występują one w miejscach, które zalewane są okresowo wodą.

Kambodża to także palmy cukrowe, które są podstawową bazą do wyrobu cukru, wina i różnych medykamentów. Służą one także jako materiał budowlany, bowiem mają mocne i trwałe drewno.

Jeśli chodzi o zwierzęta to kraj ten jest naprawdę bogaty w różne ich gatunki i rodzaje. Można tu wyróżnić ponad 500 gatunków ptaków, 212 gatunków ssaków, 200 gadów i kilkaset niezwykle barwnych ryb.

Ze ssaków najczęściej spotyka się azjatyckie słonie, niedźwiedzie tybetańskie, tapiry malajski czy dzikie bawoły. Można też stosunkowo często zobaczyć wydry, rysie błotne, bantengi, jelenie oraz latające wiewiórki. Jeśli chodzi o drapieżniki wyróżnia się tutaj pantery mgliste i tygrysy. W Kambodży swój dom mają również małpy wąskonose – makaki i gibbony.

Z ptaków niewątpliwie można tu zobaczyć żurawie, papugi, kaczki, bażanty czy kormorany. W Kambodży występują także gatunki zagrożone. To nosorożce sumatrzańskie oraz jawajskie oraz kupreje, stosunkowo niedawno odkryte ssaki krętorogie.

Kambodża to raj dla miłośników ryb. Wyróżnia się tu aż 800 gatunków ryb słodkowodnych, które w większości ulokowane są w wodach Jeziora Tonle Sap i 400 gatunków ryb morskich znajdujących się u wybrzeży Zatoki Tajlandzkiej.

Wiele gatunków roślin i zwierząt czeka w rezerwatach i parkach narodowych. Warto odwiedzić chociażby Rezerwat Ptaków Prek Toal, który ulokowany jest niedaleko Siem Reapu. Teren ten zamieszkują niezwykle rzadkie bociany, a także inne ptaki brodzące.

Tylko cztery Parki Narodowe udostępniane są turystom. Na turystów czeka Kirirom, dosyć popularny i ulokowany przy drodze do Sihanoukville, tajemniczy i wielki Virachey czy też park morski Ream.

Dodaj komentarz